Aktualności

Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 12 Maja 2015

W Ełku powstanie Centrum Rewitalizacji Społecznej

12 Maja 2015, Autor: Miasto Ełk



Celem powstania i funkcjonowania Centrum Rewitalizacji Społecznej jest objęcie wsparciem całych rodzin w wymiarze profilaktyczno-terapeutycznym. Adaptacja budynku przy ul. Kościuszki 37 na potrzeby Centrum Rewitalizacji Społecznej, umożliwi pełne realizowanie działań aktywizujących.

27 kwietnia podpisano umowę z Wykonawcą dokumentacji projektowej, która zostanie powstanie w ciągu 3 najbliższych miesięcy. Koszt przygotowania dokumentacji wyniesie 79 950 zł.

Miasto stara się o dofinansowanie inwestycji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na wykonanie prac ogłoszony zostanie kolejny przetarg (być może jeszcze w tym roku).

Budynek przy ul. Kościuszki 37, w którym planowane jest utworzenie Centrum Rewitalizacji Społecznej, w przeszłości był wykorzystywany jako stajnia w koszarach wojskowych, później jako obiekt koszarowy przeznaczony na pobyt ludzi. Obecnie budynek jest częściowo użytkowany (część budynku stanowi własność innego podmiotu). Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 900 m2.

Projekt przebudowy obejmie: wykonanie kapitalnego remontu dachu z wymianą dachówki, adaptację (przebudowę) pomieszczeń wewnętrznych uwzględniając wykonanie dodatkowej powierzchni użytkowej (poddasze użytkowe), wykonanie przyłącza ciepłowniczego, wewnętrznych instalacji, tj: ogrzewanie, c.w.u, instalacji wod.-kan., wentylacja i klimatyzacja, wykonanie przyłącza energetycznego, wewnętrznych instalacji elektrycznych, instalacji teletechnicznych: monitoringu, komputerowej, p.poż., sieci LAN, systemu alarmowego.

Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku. Prace obejmą dojazd do budynku, odwodnienie, oświetlenie zewnętrzne terenu wraz z podświetleniem elewacji, montaż elementów małej architektury, rewitalizację i założenie nowej zieleni.

Zaplanowane działania w Centrum:

I. Część hostelowa (Postrehabilitacja)
• Pokoje dwuosobowe (12 szt.) dla osób będących w procesie postrehabilitacji,
• Pomieszczenie, które będzie pełnić funkcję kuchni wraz z jadalnią,
• Toalety wraz z prysznicami
• Biuro/pokój terapeuty, część administracyjna

W części hostelowej przewidziane są miejsca dla osób po ukończonej terapii w ośrodkach stacjonarnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej wynikającej z długotrwałego wykluczenia społecznego. Pobyt w hostelu stwarza możliwości reintegracji społecznej poprzez wsparcie terapeutyczne i aktywizację zawodową.

Pensjonariusze będą mogli uczestniczyć w ofercie związanej z rozwojem osobistym i zawodowym biorąc udział w kursach dostosowanych do sytuacji indywidualnej i gospodarczej.
Ważnym elementem będzie angażowanie osób przebywających w hostelu w funkcjonowanie Centrum poprzez obsługę techniczną klubu kulturalno-rozrywkowego oraz udział w działaniach animacyjnych na rzecz społeczności lokalnej z wykorzystaniem sprzętu w zasobach centrum.
Otrzymując tak kompleksowe wsparcie osoby przebywające w hostelu w ciągu rocznego pobytu zostaną przygotowane do wejścia w rynek pracy i samodzielne życie.

II. Część hostelowa/hotelowa
• Pokoje (7 szt.) dwuosobowe z przeznaczeniem jako alternatywna dla komercyjnych hoteli, baza noclegowa, kierowana m.in. do uczestników szkoleń, sympozjów, konferencji, imprez kulturalno-rozrywkowych organizowanych na terenie Ełku
• Toalety wraz z prysznicami,
• Część administracyjna hostelu (recepcja, biuro)

III. Część profilaktyczno-terapeutyczna
• Sala do spotkań grupowych terapeutycznych, do pracy z rodziną, z młodzieżą, z możliwością prowadzenia szkoleń,
• Pokój (2 szt.) do terapii indywidualnej
• Sala zabaw dla dzieci rodziców uczestniczących w zajęciach
• Biuro, część administracyjna wraz z toaletą
• Toalety - damska, męska
• Pomieszczenie gospodarcze/magazyn na sprzęt animacyjny wykorzystywany do działań profilaktycznych na rzecz społeczności lokalnej

Działania podejmowane w tej części będą miały na celu wsparcie całych rodzin pod kątem umiejętności społecznych, wychowawczych. Obserwując nasilające się zjawisko rodzin niewydolnych wychowawczo z elementami zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci w wieku 12-15 lat, konieczne jest objęcie kompleksowym wsparciem takich rodzin.

IV. Część otwarta
• Sala, przy niewielkiej modyfikacji uwzględnionej na etapie projektowania, pełniąca różną rolę np. lokal/klub pełniący funkcję kulturalno-rozrywkową z możliwością organizacji wydarzeń kulturalnych typu koncerty, przedstawienia teatralne, wernisaże, imprezy taneczne, wystawy, spotkania, sala konferencyjna
• Część gastronomiczna/zaplecze kuchenne
• Toalety - damska, męska
Z podejmowanych działań będą mogły korzystać również osoby starsze.
W lokalu/klubie będą organizowane również tzw. dni międzypokoleniowe np. środa seniora itp.

Wyposażenie:
• Wyposażenie niezbędne do funkcjonowania części gastronomicznej
• Wyposażenie niezbędne do funkcjonowania klubu kulturalno-rozrywkowego: nagłośnienie i oświetlenie spełniające możliwość organizacji małych koncertów, przedstawień teatralnych scena, elementy wystroju dające możliwość organizacji wystaw.

Kategorie aktualnośći: