Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 10 Października 2017
Konkurs Literacki im. Siegfrieda Lenza „Oblicza Europy” – rozstrzygnięty
Zakończył się I Międzynarodowy Konkurs Literacki Siegfrieda Lenza „Oblicza Europy”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem pisarzy, zgłoszonych zostało 119 prac z całej Polski. Jury wyłoniło trzech laureatów konkursu oraz wyróżniło siedem najciekawszych prac. Ponadto Prezydent Miasta Ełku zapowiedział w 2018 r. organizację festiwalu literackiego oraz II edycję konkursu inspirowaną twórczością S. Lenza.

6 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku odbyła się Gala Finałowa I Międzynarodowego Konkursu Literackiego Siegfrieda Lenza „Oblicza Europy”. Gościem honorowym uroczystości była Pani Ulla Lenz – żona pisarza. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Ełku oraz Fundacji Siegfrieda Lenza. Łączna pula nagród wyniosła 10 000 zł.

Celem konkursu było zwiększenie zainteresowania słowem pisanym oraz literaturą współczesną. A także zachęcenie do wyrażania swoich emocji, uczuć, przekonań oraz sądów w literaturze.

Laureaci konkursu:

·         Miejsce I - Krzysztof Rejmer - "Dwie partytury na kukułkę i humbaki" (5000 zł)

·         Miejsce II - Anna Piliszewska - "Zaćmienie" (3000 zł)

·         Miejsce III - Alfred Siatecki - "Coś ważnego do powiedzenia" (2000 zł)

Ponadto jury konkursu wyróżniło 7 prac:

·         Agata Marzec  - "Kryśka"

·         Marek Otwinowski - "Obcy w bocianim gnieździe"

·         Dagmara Tomczyk - "Czerwona skrzynka"

·         Katarzyna Nowak - "Święte krowy"

·         Małgorzata Dorota Pieńkowska - "Ojcowizna"

·         Anita Stawik - "Chuchelna"

·         Janusz Koryl - "40 scen z życia Europejczyka"

Wszyscy wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz nagrodę specjalną - warsztaty literackie "Sztuka detalu", prowadzone przez Michała Olszewskiego.

Cieszę się, że konkurs został przyjęty z dużym entuzjazmem, czego efektem było zgłoszenie aż 119 prac na bardzo wysokim poziomie, z których wiele było niezwykle twórczych i o dużej wartości merytorycznej. Chciałbym, aby powstała publikacja w której znajdą się wszystkie nagrodzone w konkursie prace – dodatkowo zostanie przetłumaczona na język niemiecki – powiedział Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Ełku.

Mając na uwadze duże zainteresowanie tego typu konkursem oraz twórczością Siegfrieda Lenza – honorowego obywatela Miasta Ełku, Prezydent Tomasz Andrukiewicz zapowiedział w 2018 r. organizację festiwalu literackiego oraz II edycję konkursu.

Zwycięzców wyłoniło jury:

·         Marta Fox - powieściopisarka, poetka, eseistka

·         dr hab. ks. Jerzy Sikora - poeta, krytyk literacki, eseista

·         prof. zw. dr hab. Jarosław Ławski - pisarz, badacz literatury

·         Iwona Adeszko - dyrektor MBP im. Zofii Nasierowskiej


Siegfried Lenz
Wybitny niemiecki pisarz urodzony w 1926 w Ełku, zmarł w 2014 w Hamburgu.
Autor „Muzeum Ziemi Ojczystej”, „Lekcja niemieckiego”, „Słodkie Sulejki”.

W swej twórczości literackiej odwoływał się do dziedzictwa kulturowego rodzinnych Mazur. Był zaangażowany w proces pojednania polsko-niemieckiego. Książki Lenza przetłumaczono na 22 języki i ukazały się w 30 krajach.

W dniu 18 października 2011 r. Siegfried Lenz odebrał w Ełku tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W uroczystości uczestniczyło prawie 300 gości z Polski i z zagranicy.