Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 21 Grudnia 2017

Wniosek od ełckiego samorządu do premiera Mateusza Morawieckiego

21 Grudnia 2017, Autor: Iga Arciszewska

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z apelem o zatwierdzenie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dokumentu uruchamiającego Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 jest ostatnim z programów unijnych, który nie został jeszcze uruchomiony w Polsce. Czasu na podjęcie stosownej decyzji przez Rząd RP jest niewiele, ponieważ  zgodnie z prawem unijnym termin upływa wraz z końcem grudnia 2017 r.

Komisja Europejska zatwierdziła w/w program w grudniu 2016 r. - i od niemal roku nie otrzymała decyzji ze strony polskiej. A niestety od tego uzależnione jest wydatkowanie środków finansowych. Kwota przewidziana w tym programie to w przeliczeniu na zł to 240 mln zł (62 mln euro).

Z możliwości wsparcia finansowego z UE mogłyby skorzystać nie tylko samorządy województwa warmińsko – mazurskiego, ale również podlaskiego i pomorskiego. Dlatego samorządowcy są zaniepokojeni faktem, iż podczas konferencji prasowej - po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki w żaden sposób nie odniósł się do licznych próśb i apeli w tej sprawie.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz również wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem w tej sprawie:

- Zwracam się więc z prośbą do Pana Premiera o przeanalizowanie Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 przede wszystkim pod kątem pożytku, jaki będzie miał dla mieszkańców obszarów nim objętych. Bardzo liczę na to, że zestawiając korzyści z argumentami przeciwko współpracy polsko-rosyjskiej, i mając jednocześnie na uwadze potencjalne straty finansowe i wizerunkowe naszego kraju, zdecyduje się Pan na uruchomienie programu – zwracał się do premiera włodarz Ełku.

Ełk jest jednym miast północno – wschodniej części Polski, które  podejmuje współpracę z Rosją. Miastem partnerskim jest Oziersk w Obwodzie Kaliningradzkim. Dotychczas udało się wspólnie zrealizować takie inwestycje jak budowa parku linowego nad brzegiem Jeziora Ełckiego oraz skwer z rusałką i zegarem słonecznym w centrum. Prowadzone było również wsparcie przedsiębiorczości – dzięki udzielanemu doradczemu powstały 32 nowe firmy, a wielu pracowników otrzymało pomoc szkoleniową.

- Od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy z naszym partnerem i przygotowujemy kolejne przedsięwzięcia, które zwiększą atrakcyjność turystyczną Ełku i poprawią jakość środowiska miejskiego, co przyczyni się również do osiągnięcia korzyści w aspekcie gospodarczym. Z niepokojem patrzymy zatem na przedłużający się proces akceptacji programu. Może to być jedyna szansa na wparcie tych inwestycji. Zapewne kwota 62 mln euro nie jest duża dla budżetu państwa, jednak z punktu widzenia pogranicza polsko-rosyjskiego jest to poważne wsparcie rozwojowe – czytamy dalej we wniosku od prezydenta Tomasza Andrukiewicza.

Wiele samorządów przygotowywało projekty z myślą finansowania ich z tego właśnie programu. Samorząd Ełku planował budowę mostu pieszo-rowerowego łączącego nową plażę na os. Jeziorna z miejscowością Chruściele, rekultywację Jezioro Ełckiego, termomodernizację oświetlenia ulicznego, montaż pomp do odzysku ciepła w szpitalu miejskim „Pro-Medica” oraz realizację projektów społeczno-edukacyjnych.

Kategorie aktualnośći: