Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 04 Października 2018

Miasto Ełk laureatem konkursu Top Inwestycje 2018

04 Października 2018, Autor: Iga Arciszewska

Rewitalizacja terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej ogłoszona Top Inwestycją Polski Wschodniej 2018. Wyróżnienie zostało przyznane miastu Ełk za realizację pierwszego etapu polegającego na zagospodarowaniu terenu kolei wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w środę 3 października w Białymstoku. W finale plebiscytu wzięło udział 25 projektów, a wśród nich inwestycja realizowana przez samorząd ełcki. Wyróżnienie odebrał osobiście prezydent miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Poprzez konkurs doceniane są inwestycje samorządowe, infrastrukturalne, prywatne i biznesowe, których efekt jest ważny dla pięciu województw naszego regionu oraz dla mieszkańców.

Wyróżnienie wśród Top Inwestycji Polski Wschodniej 2018 otrzymała ełcka inwestycja pn. „Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego w Ełku – etap I”.

Podczas realizacji I etapu projektu renowacji poddano zabytkowy budynek stacyjny, w którym nową siedzibę ma teraz ełckie muzeum. W trakcie prac z obszaru Ełckiej Kolei Wąskotorowej zostały usunięte obiekty znajdujące się w złym stanie technicznym. Wykonano też nowe chodniki oraz zamontowano energooszczędne i nowoczesne oświetlenie, a także elementy małej architektury.

W ramach projektu w ełckim muzeum pojawił się również odnowiony zabytkowy parowóz PX48-1452. Renowacji zostały poddane też węglarka oraz wagon pocztowy z końca XIX wieku. Obiekty te będą stanowiły stałą ekspozycję na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Odwiedzający będą mieli możliwość zgłębić historię jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych naszego regionu.



Więcej informacji na temat inwestycji – II etap

Głównym celem realizowanej na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej inwestycji jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego regionu oraz stworzenie atrakcyjnego produktu turystycznego jakim już wkrótce będzie „Park Odkrywców Kolei”.

Stanie się on sercem aktywizacji społecznej i edukacyjnej mieszkańców miasta. Na terenie parku zostaną zainstalowane urządzenia, które pozwolą w prosty sposób pokazać zasady fizyki, które wykorzystywane są w pracy kolei wąskotorowej m. in:

  • Karuzela z przekładniami złożona z kół zębatych demonstruje, jak dzięki względnie niewielkiej energii można poruszać wielkie i ciężkie urządzenia.
  • Górka rozrządu jest to urządzenie, które w schematyczny sposób uczy zasad planowania trasy kolejowej.
  • Tłok pneumatyczny to instalacja/urządzenie częściowo symulujący drogę przemierzaną przez parę wodną od silnika parowego do wylotu.
  • Magnetyczne piłki – celem zabawy jest przemieszczenie namagnesowanej piłeczki za pomocą namagnesowanych prętów obsługiwanych na zasadzie podobnej co w popularnych „piłkarzykach”.
  • Wielokrążek jest urządzeniem, które uczy użytkowników, że ten sam ciężar można unieść przy pomocy mniejszej lub większej siły.
  • Elektromotywa działa jak mała kolejka, tylko, że do jej uruchomienia należy wytworzyć prąd samemu za pomocą prądnicy działającej na ludzkie mięśnie np. przy użyciu korbki.
  • Silnik parowy to obiekt, który pokazuje zasadę działania silnika stosowanego niegdyś w lokomotywach.
  • Wyścig drezyn - przewidziane są co najmniej dwa stanowiska. Na każdym będzie tor, mała lokomotywa oraz urządzenie na wzór ręcznej pompki samochodowej.
  • Huśtawka przegubowa ze sprężyną na łożysku będzie połączeniem huśtawki wahadłowej, huśtawki wagowej oraz karuzeli.
  • Magnetyczne obręcze to urządzenie składające się z elementów z zainstalowanymi elektromagnesami przesuwającymi modele wagonów. Pokazuje ono schemat działania pola magnetycznego używanego w super nowoczesnym transporcie kolejowym (SSKB) czyli super szybka kolej bezstykowa.

Kategorie aktualnośći: