Aktualności

Autor: Mariusz Jarząbek | Data publikacji: 30 Października 2018

Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa” - ostatnie 10 pytań

30 Października 2018, Autor: Mariusz Jarząbek

Urząd Miasta Ełku we współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku przeprowadza Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa”. Co miesiąc zadajemy Państwu 10 pytań związanych tematycznie z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Co miesiąc 10 osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi, otrzyma nagrody i gadżety promocyjne.  Sprawdź, co wiesz o historii Polski, historii Mazur oraz historii Ełku.

Dzisiaj ostatnie już 10 pytań, do wygrania kolejnych 10 nagród. Zapraszamy wszystkich - tych, którzy już na pytania odpowiadali, ale także tych, którzy dopiero chcieliby wziąć udział w quizie.

 

Ełcki Quiz Historyczny „Nasza Niepodległa” – X ostatni etap

Pytania:

1. Z jakiego dokumentu pochodzi następujący cytat:

„Pozwalamy sobie przedłożyć Waszej Ekscelencji propozycję, ażeby Wielka Brytania. Francja, Włochy i Stany Zjednoczone Ameryki zawarły umowę, mocą której włączyłyby do celów wojny:

Odbudowanie niepodległego państwa polskiego, obejmującego ziemie polskie, które przed wojną należały do Rosji, Niemiec i Austrii. To państwo polskie ma posiadać polską część Śląska oraz część wybrzeża bałtyckiego z ujściami Wisły i Niemna; ma mieć dostateczny obszar i dość znaczną ludność, ażeby mogło stać się skutecznym czynnikiem równowagi europejskiej.”

2. Jaka instytucja wydała następujący dekret z 14 listopada 1918 r. o przekazaniu całej władzy państwowej Józefowi Piłsudskiemu dokonując tym samym samorozwiązania?

„Do Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego.

Stan przejściowy podziału zwierzchniej władzy państwowej, ustanowiony odezwą z dnia 11 listopada 1918 roku, nie może trwać bez szkody dla powstającego Państwa Polskiego.

Władza ta powinna być jednolita.

Wobec tego, kierując się dobrem Ojczyzny, postanawiamy (…) rozwiązać, a od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu.

Dan w Warszawie, dnia 14 listopada 1918 roku.

3. Kto, kiedy i do kogo wysłał następujący telegram:

„Jako (…) armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych — wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski — przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na armii polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia polskiej Rzeczypospolitej odrodzonej i niepodległej”

4. Podaj datę wydania oraz autora następującego dokumentu:

„Wyszedłszy z niemieckiej niewoli, zastałem wyzwalającą się Polskę w najbardziej chaotycznych stosunkach wewnętrznych, wobec zadań niezmiernie trudnych, w których lud polski sam musi wykazać swoją zdolność organizacyjną, bo żadna siła z zewnątrz nie może mu jej narzucić. Uważałem za swój obowiązek ułatwić ludowi pracę organizowania się i postanowiłem rozważyć rolę i znaczenie przywódców polskich stronnictw ludowych, które miały nadać charakter nowemu rządowi.

W rozmowach, przeprowadzonych z przedstawicielami niemal wszystkich stronnictw w Polsce, spotkałem się, ku wielkiej mej radości, z zasadniczym potwierdzeniem mych myśli. Przeważająca większość doradzała utworzenie rządu nie tylko na podstawach demokratycznych, ale i z wybitnym udziałem przedstawicieli ludu wiejskiego i miejskiego. Licząc się z potężnymi prądami, zwyciężającymi dzisiaj na Zachodzie i Wschodzie Europy, zdecydowałem się zamianować prezydentem gabinetu pana posła Ignacego Daszyńskiego, którego długoletnia praca patriotyczna i społeczna daje mi gwarancję, że zdoła w zgodnej współpracy z wszystkimi żywiołami przyczynić się do odbudowy dźwigającej się z gruzów Ojczyzny.

Ciężkie położenie ludu nie pozwoliło mu wyłonić spośród siebie licznych sił fachowych, których kraj dzisiaj potrzebuje; zażądałem więc od pana Prezydenta Ministrów aby, licząc się z tym, wzmocnił skuteczność pracy swego gabinetu przez udział w nim wybitnych sił fachowych, niezależnie od ich przekonań politycznych.

Z natury położenia Polski jest charakter rządu aż do czasu zwołania Sejmu Ustawodawczego prowizorycznym i nie dozwala na przeprowadzenie głębokich zmian społecznych, które uchwalić może tylko Sejm Ustawodawczy. Przekonany, że twórcą praw narodu może być tylko Sejm, zażądałem zwołania go w możliwie krótkim, kilkumiesięcznym terminie.

Licząc się z wyjątkowym pod względem prawnym położeniem narodu, wezwałem p. Prezydenta Ministrów, aby mi przedłożył projekt utworzenia najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej, aż do czasu zwołania Sejmu Ustawodawczego, obejmującej wszystkie trzy zabory.

Liczne uwagi i programowe żądania stronnictw, złożone na moje ręce, przekazuję niniejszym Rządowi Republiki.”

5. Podaj datę uchwalenia i nazwę następującej ustawy:

„Art. 1. Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny, jest uroczystym Świętem Niepodległości.

Art. 2. Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Art. 3. Wykonanie ustawy niniejszej porucza się prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.

Art. 4. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej: I[gnacy] Mościcki

Prezes Rady Ministrów i Minister Spraw Wewnętrznych:

[Felicjan] Sławoj Składkowski”

6.  Co oznaczała nazwa „sanacja”?


7. Kto i kiedy zainicjował budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego?

8. Jakie główne zadania miał założony w 1924 r. w Warszawie Bank Polski?

9. Kto w II RP przeprowadził reformę walutową, polegającą głównie na zastąpieniu marki polskiej przez złoty?

10. Wymień nazwiska prezydentów II RP i podaj okres sprawowania przez nich rządów.

 
UWAGA! Na odpowiedzi czekamy do końca tygodnia (do niedzieli –  4 listopada)

Odpowiedzi można udzielać TYLKO na adres e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl

Każda osoba, która weźmie udział w quizie, proszona jest o podanie swojego: imienia, nazwiska (ewentualnie telefonu kontaktowego) oraz nazwy miasta w którym mieszka. Przekazanie tych informacji będzie tożsame z udzieleniem zgody na ich publikację na stronie www.elk.pl, fb Urzędu Miasta Ełku oraz w aplikacji mobilnej.

Więcej informacji udziela Pani Anna Lewandowska, e-mail: a.lewandowska@um.elk.pl,

tel: 87 732-62-74.


Poniżej regulamin konkursu:
https://www.elk.pl/files/multimedia/files/527b12001271613a91dddf5ea74e9121.pdf

Kategorie aktualnośći: