Aktualności

Autor: Wiktoria Hańczyc | Data publikacji: 17 Grudnia 2019

Nowe nabytki i wystawy w Muzeum Historycznym

17 Grudnia 2019, Autor: Wiktoria Hańczyc

Muzeum Historyczne w Ełku wzbogaciło swoją kolekcję o fotografie, pocztówki i dokument z 1911 r. Warto również skorzystać z aktualnej oferty wystaw, a dzisiaj (17 grudnia) wziąć udział w Mazurskim Kolędowaniu.

Kolekcja Muzeum Historycznego w Ełku wzbogaciła się o nowe cenne nabytki, wśród których są:

  • 62 fotografie – zdjęcia żołnierzy niemieckich i ełckich koszar, fotografie Ełku i okolic, zdjęcia kartonikowe z ełckich atelier (pojedyncze osoby i całe rodziny),
  • 35 szt. pocztówek – głównie zabudowa Ełku i okolic (np. przejście graniczne w Prostkach), kilka pocztówek z czarno-białymi zdjęciami żołnierzy,
  • Dokument Führungs-Zeugnis z 1911 r. – zaświadczenie o właściwym prowadzeniu się danej osoby.
Muzeum Historyczne w Ełku istnieje od 28 sierpnia 2012 r. Gromadzi zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne, tabor kolejowy i inne, koncentrując się na historii Ełku i Mazur. W muzeum prezentowane są wystawy czasowe. Ponadto prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Od 1 marca 2014 r. muzeum jest zarządcą i operatorem ponad 100-letniej Ełckiej Kolei Wąskotorowej, gdzie od 10 września 2018 r. ma swoją siedzibę.

Aktualna oferta Muzeum Historycznego

Obecnie w MHE można oglądać wystawę pt. „Ja nie mam co na siebie włożyć. Moda XIV-XX w.” Prezentacja historii damskiej mody od średniowiecza do początku XX wieku. Lalki wypożyczone z Muzeum Lalek w Pilznie są ubrane w specjalnie uszyte stroje będące kopiami dawnych kobiecych strojów. Na wystawie można również obejrzeć kolekcje pocztówek z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Marka Buze. Wystawę można zwiedzać do 9 stycznia 2020 r.

Kolejną propozycją jest wystawa „Szopek bożonarodzeniowych i dziadków do orzechów”. Prezentowana jest na niej kolekcja współczesnych szopek wykonanych przez lokalnych twórców ludowych, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Kolekcja dziadków do orzechów pochodzi ze zbiorów p. Doroty Pileckiej. Na wystawie można również obejrzeć kolekcje pocztówek świątecznych z przełomu XIX i XX wieku. Wystawę można zwiedzać do 15 stycznia 2020 r.

Wszystkie wystawy można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00.

Obecnie prowadzone są również zajęcia edukacyjne pt. „Dawne zwyczaje bożonarodzeniowe na Mazurach”. Dla przedszkoli i szkół podstawowych zaplanowano warsztaty o charakterze etnograficznym, natomiast dla szkół średnich specjalne lekcje etnograficzne. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak niegdyś wyglądał stół wigilijny, kim był Nicolaus oraz jak wyglądało i do czego służyło nowolatko. Opowieści wzbogaca prezentacja eksponatów muzealnych.

Z kolei dziś (17 grudnia) MHE zaprasza na świąteczne spotkanie z przyjaciółmi Muzeum, w programie wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie fisharmonii oraz wykład Magdy Szumskiej pt. „Godne święta na Mazurach”.

Więcej informacji na: https://muzeum.elk.pl/

Kategorie aktualnośći: