Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 27 Marca 2020

#46 Miasta polskie zgłaszają uwagi i postulaty do rządu i parlamentu

27 Marca 2020, Autor: Iga Arciszewska

Zarząd Związku Miast Polskich przyjął dzisiaj rano i w środę na nadzwyczajnych wideo-posiedzeniach stanowiska w sprawie koniecznych rozwiązań w stanie epidemii oraz zaopiniował część rozwiązań z projektów ustaw tzw. „tarczy antykryzysowej”. ZMP wezwał również rząd polski m.in. do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, a także wstrzymanie przygotowań do wyborów prezydenckich. Zaopiniował też rozwiązania usprawniające pracę administracji oraz rad miejskich, poprzez możliwość ich odbywania zdalnie.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku zwracali uwagę na to, że pakiet antykryzysowy powinien objąć nie tylko mikroprzedsiębiorców, ale także tych zatrudniających powyżej 9 osób oraz komunalne spółki prawa handlowego, samorządowe instytucje kultury oraz ośrodki sportu i rekreacji, które w okresie przestoju nie świadczą usług, generując również straty. Zdaniem samorządowców należy również wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej przedyskutować kwestię obniżenia wartości niektórych wskaźników w procesie aplikowania o środki zewnętrzne.

W środę 25 maja Zarząd Związku Miast Polskich w przyjętym stanowisku bezpośrednio wezwał rząd polski do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Natomiast dzisiaj z aprobatą przyjął rozwiązania usprawniające m.in. pracę administracji samorządowej, w tym możliwość odbywania sesji zdalnie. Wskazane zostały także rozwiązania zawieszające bieg terminów spraw administracyjnych, wzmacniające instrumenty finansowe oraz na rzecz wsparcia przedsiębiorców.

W opinii ZMP aktualna sytuacja obywateli w Polsce w związku z licznymi działaniami i ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd w sprawie walki z koronawirusem, wyczerpują znamiona, jakie wiążą się ze stanem nadzwyczajnym (opisanym i uregulowanym w polskim prawie).

Ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęki żywiołowej, wymienia dwie sytuacje upoważniające do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, tj. katastrofę naturalną oraz awarię techniczną. Wśród katastrof naturalnych z kolei: „masowe występowanie chorób zakaźnych ludzi” (art. 3 ust. 1 p.2).

Zarząd ZMP uważa, że aktualnie mamy do czynienia z sytuacją  faktycznego wprowadzenie stanu klęski żywiołowej bez jego ogłoszenia. Dlatego samorządowcy wzywają rząd RP do prawnego usankcjonowania już wprowadzonych rozwiązań. Będzie nim oficjalne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Kategorie aktualnośći: