Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data wpisu: 21 Maja 2020
Niższe stawki opłat za ogródki przy lokalach gastronomicznych
Samorząd ełcki znacznie obniżył stawki czynszowe za dzierżawę gruntu przeznaczonego na ogródki konsumpcyjne. To kolejny gest wsparcia ełckiego biznesu i właścicieli lokali gastronomicznych w ramach pakietu osłonowego dla przedsiębiorców „Wsparcie”. Od poniedziałku (18 maja) możliwe jest zjedzenie posiłku w lokalu gastronomicznych. Obowiązują jednak bezwzględne ograniczenia ilości osób w lokalu oraz inne wytyczne opracowane przez GIS.  

Powoli wracamy do normalności. Polski rząd w ramach odmrażania gospodarki zezwolił na otwarcie lokali gastronomicznych klientom. To oznacza, że od poniedziałku 18 maja możliwe jest zjedzenie posiłku wewnątrz lokalu, jednak przy zachowaniu szczegółowych wytycznych przekazanych przez GIS. Obowiązuje bezwzględny limit osób w lokalu, tj. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2. Prowadzona ma być też dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami oraz dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach.

Otwarcie lokali klientom daje szansę na wzrost obrotów i wyższe zyski. Jednak koszty utrzymania lokalu oraz pracowników są duże, co przy zmniejszonych obrotach jest odczuwalne. Dlatego rozumiejąc trudną sytuację przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej i wychodząc naprzeciw ich potrzebom, ełcki samorząd podjął decyzję o udzieleniu pomocy poprzez znaczne zmniejszenie opłat czynszowych za dzierżawę nieruchomości komunalnych przeznaczonych na ogródki konsumpcyjne przy lokalach gastronomicznych do 1,00 zł netto/ m2 / miesiąc. Jest to kolejne działanie samorządu prowadzone w ramach pakietu osłonowego dla przedsiębiorców „Wsparcie”.

Obniżona stawka obowiązywać będzie do 31 października 2020 r.