Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 27 Maja 2020

Sport, turystyka i rekreacja

27 Maja 2020, Autor: Iga Arciszewska

Zmiany jakie zaszły w ciągu 30 lat w Ełku w zakresie sportu, rekreacji i turystyki da się zauważyć gołym okiem. Zyskaliśmy kryte korty tenisowe, park Kopernika, skwer w centrum miasta z widokiem na jezioro, park linowy przy jeziorze, parki w różnych częściach miasta, ale również nową infrastrukturę sportowo - rekreacyjną przy MOSiR.

Odrobina historii MOSiR

Lata 1990 - 1999

Sport, turystyka i rekreacja to domena Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wiele się zmieniło. Wraz z początkiem samorządu, miasto planując wykorzystanie naturalnych zasobów przyrody, w tym jeziora usytuowanego w centrum, nastawiło się na intensywny rozwój turystyki. I tak w 1995 roku w Ełku powstała Plaża Miejska, natomiast cztery lata później, tj. w 1999 roku świętowaliśmy otwarcie Pływali Miejskiej z jedną z najdłuższych zjeżdżalni w regionie. Obecnie w ofercie zmodernizowanego w późniejszych latach Parku Wodnego znajduje się kompleks basenów, w tym basen dla dzieci oraz sauny suche i parowe, grota lodowa, łóżka z hydromasażami i jacuzzi.

 

Lata 2000 - 2010

Rozwijając nadal funkcję turystyczną w 2001 r. w struktury MOSiR została wpisana zabytkowa Ełcka Kolej Wąskotorowa. Rok 2005 to okres przeniesienia biura MOSiR ze stadionu miejskiego do budynku pływalni. W 2006 r. wybudowane zostało boisko wielofunkcyjne na Stadionie Miejskim, natomiast rok później oddano do użytku Halę Sportowo – Widowiskową przy ul. Kolbego.

W latach 2009 – 2011 zrealizowano inwestycję polegającą na kompleksowej modernizacji obiektów sportowo-rekreacyjnych przy MOSiR, w ramach której powstały m.in. stadion miejski (oddany do użytku w 2010 r.) oraz boisko do gier zespołowych dla dzieci i młodzieży, korty tenisowe, plac do gier w mini-golfa oraz plac zabaw (część rekreacyjna oddana została w 2012 r.).

Rok 2009 rozpoczął również inwestycje modernizacyjne Ełckiej Kolei Wąskotorowej. W celu wzmocnienia jej funkcji turystycznej poprawiono stan techniczny obiektów EKW oraz zagospodarowano perony – szczególnie w Sypitkach, gdzie możliwa stała się organizacja wydarzeń kulturalnych. W latach 2010 - 2011 zrealizowano kolejny projekt, w ramach którego m.in. wyeksponowano zasoby o charakterze zabytkowym i edukacyjnym, stworzono ścieżkę dydaktyczną po terenie stacji oraz poszerzono ekspozycję muzealną.

 

Lata 2011 – 2020

W ramach dalszych inwestycji w MOSiR w 2012 r. na stadionie miejskim uruchomione zostało sztuczne lodowisko czynne do dziś w sezonie zimowym. W tym też roku oficjalnie otwarto skatepark, w którym w późniejszych latach powstał parkour (obiekt rozbudowano w 2017 r.). Natomiast w 2014 r. do użytku oddany został park linowy usytuowany nad brzegiem jeziora, a Ełcka Kolej Wąskotorowa została przeniesiona w strukturę Muzeum Historycznego.

W latach 2015 – 2016 na obszarze MOSiR powstało pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią oraz przebudowano pomieszczenia Parku Wodnego na potrzeby zaplecza górnej płyty boiska. W 2019 r. w Ełku przy ul. Parkowej powstały trzy pełnowymiarowe kryte korty tenisowe oraz wypożyczalnia sprzętu do tenisa.

 

Promenada i ścieżki rowerowe

W 2001 roku zakończył się I etap budowy ełckiej promenady. Wówczas do użytku został oddany ciąg pieszy biegnący od ulicy Grunwaldzkiej do mostu przy ulicy Zamkowej. Lata 2006 – 2008 to realizacja II etapu budowy, czyli odcinka od plaży miejskiej do schodów przy kościele na os. Jeziorna. W 2009 r. kontynuowano prace i zagospodarowano kolejne ciągi pieszo – rowerowe. Lata 2010 – 2011 to realizacja ostatniego III etapu inwestycji oraz dalsza rozbudowa ścieżek pieszo-rowerowych. Wówczas, w ramach prac powstał także plac zabaw przy ul. Pułaskiego. Kolejny plac dla dzieci usytuowany przy ul. Nadjeziornej (promenada) został oddany do użytku w 2014 r. W kolejnych latach, w różnych częściach miasta, w tym na osiedlach powstawały kolejne ścieżki rowerowe. W latach 2014 – 2020 zrealizowany został duży projekt rozbudowy ścieżek rowerowych przy plaży miejskiej na ul. Parkowej oraz na odcinku od Parku Kopernika do Centrum Edukacji Ekologicznej. Powstał też łącznik rowerowy przez mostek nad rzeką przy Placu Jana Pawła II. Aktualnie trwa budowa ścieżki rowerowej biegnącej od ul. Zamkowej do granic miasta.

 

Skwery i parki

Oprócz parku linowego w Ełku istnieje jeszcze pięć skwerów i parków oddawanych do użytku lub modernizowanych na przestrzeni ostatnich lat.

W 2009 r. zagospodarowano skwer przy ul. Jana Pawła II na os. Jeziorna, nadając mu nazwę skweru ks. Foksa. W 2011 r. przeprowadzona została gruntowna modernizacja parku Solidarności, który swoją nową nazwę zyskał rok wcześniej (do 2010 znany jako Park Królowej Luizy). W latach 2011 – 2012 zrealizowano także inwestycję rewitalizacji Placu Jana Pawła II, w ramach której wybudowano również parkingi, zmodernizowano fontannę oraz zagospodarowano zieleń.

W 2014 r. przebudowano skwer u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Zamkowej i Pułaskiego, gdzie powstały m.in. taras widokowy przy którym zlokalizowane jest oczko wodne z fontanną kaskadową, fontanną chodnikową, rzeźbą parkową, zegarem słonecznym oraz oczkiem wodnym. Zakończyła się również budowa Parku Kopernika przy rzece, w ramach którego powstał park edukacyjno – rozrywkowy oraz park rekreacyjno – sportowy. W latach 2016 – 2019 zagospodarowane i wyposażone zostały również parki na os. Grunwaldzkim, os. Tuwima, przy Szosie Obwodowej oraz w okolicy ul. Pięknej.

 

Kategorie aktualnośći: