Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data wpisu: 14 Października 2020
Via Baltica coraz bliżej - rusza budowa kolejnego odcinka w okolicach Ełku

Od symbolicznego wbicia łopaty rozpoczęto dzisiaj budowę drogi ekspresowej S61 Via Baltica na odcinku Ełk Południe – Wysokie. W spotkaniu udział wzięli m.in. Wiceminister Infrastruktury oraz prezydent Ełku.

Via Baltica to międzynarodowa droga ekspresowa z przebiegiem m.in. od drogi S-8 (Ostrów Mazowiecka) przez Łomżę – Stawiski – Szczuczyn – Ełk – Raczki – Suwałki do Budziska (granica państwa). Właśnie ruszyły prace na budowie odcinka drogi ekspresowej S61 Ełk Południe – Wysokie.

Po wydaniu 22 września przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca odcinka rozpoczął prace przygotowawcze i przygotowanie terenu. Dzisiaj nastąpiło symboliczne wbicie łopaty rozpoczynające budowę tego odcinka. W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent Tomasz Andrukiewicz, Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, były Wiceminister Infrastruktury Jerzy Szmit, Poseł Wojciech Kossakowski oraz doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel.

W ramach budowy S61 Ełk Południe - Wysokie powstanie 2-jezdniowa droga ekspresowa wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o łącznej długości ok. 23 km. Równolegle zostanie wykonany remont wybranych dróg lokalnych oraz budowa urządzeń ochrony środowiska. W ramach inwestycji powstaną m.in. obiekty inżynierskie oraz węzeł Ełk Wschód. Kontrakt opiewa na kwotę ok. 685,9 mln zł.   Wykonawcą jest konsorcjum firm Trakcja PRKiI S.A., Mostostal Warszawa S.A. oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o.

Budowę drogi ekspresowej S61 pomiędzy miejscowościami Szczuczyn i Raczki podzielono na trzy odcinki realizacyjne, z czego na dwóch toczą się już prace budowlane:  

  • Szczuczyn - węzeł Ełk Południe (ok. 23,3 km),  
  • węzeł Ełk Południe - węzeł Wysokie (ok. 22,9 km), w tym połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o długości ok. 4 km,  
  • węzeł Wysokie - Raczki (ok. 20,2 km).  

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko, odc. Szczuczyn - Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF).  

Więcej informacji o Via Baltica w poprzednim artykule: http://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/4583/wkrotce-rozpocznie-sie-budowa-via-baltica-na-wezle-elk-poludnie