Data: 27 Czerwca 2019
NAD JEZIOREM

Nad jeziorem rozciąga się pięknie zagospodarowana promenada, przy której skupiło się kulturalne życie Ełku. Puby, restauracje konkurując ze sobą, zapewniają różnorodność rozrywek, kuchni i stylów w jakich są urządzone. Jedna z nich kołysze się na falach jeziora - ryba zjedzona w tych szczególnie przyjemnych warunkach smakuje naprawdę wybornie.


Od nadbrzeżnego gwaru uciec można na środek jeziora. Wystarczy odnaleźć wypożyczalnie kajaków w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym lub w siedzibie PTTK, aby w ślad za łabędziami, odnaleźć cenną ciszę i mazurski klimat. Bardziej leniwi mogą skorzystać z oferty przewozowej statku spacerowego "Delfin" lub łodzi motorowej. 

Brzeg jeziora połączony jest z wyspą mostem. Postać w jakiej możemy go oglądać pochodzi z 1910r. Most prowadzi między innymi do ruin zamku krzyżackiego, od którego wziął swój początek Ełk. Zamek został wybudowany w latach 1398-1406 przez Ulricha von Jungingena. Niestety nie zdołał oprzeć się zmianom. Wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych władców i właścicieli, którzy nie darzyli szczególną estymą jego zamkowego rodowodu wykorzystywany do wielu celów, służył min. jako więzienie dla kobiet, zupełnie zatracił swój pierwotny wygląd i obronny charakter. Obecnie jest niszczejącą budowlą, która pomimo wielu prób i pomysłów na jej ożywienie, zaadaptowanie dla celów hotelarskich nadal obraca się w ruinę.