Miasto Ełk nagrodzone certyfikatem „Gmina Fair Play”

Data: 18 Czerwca 2019
Miasto Ełk nagrodzone certyfikatem „Gmina Fair Play”

Miasto Ełk nagrodzone zostało w ogólnopolskim konkursie „Gmina Fair Play 2008 – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”.


3 października Prezydent Tomasz Andrukiewicz odebrał certyfikat od Wiceministra Gospodarki Adama Szejnfelda, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego oraz dyrektora Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Andrzeja Bąka.

Uroczysta gala wręczenia nagród i certyfikatów laureatom konkursu odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Miasto Ełk zdobyło ten prestiżowy tytuł już po raz drugi (w 2007 roku również zostaliśmy laureatem konkursu).

Konkurs organizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Jest to już VII edycja konkursu, w którym nagrodzonych zostało 157 gmin z całego kraju - w jednej z pięciu kategorii:

  • gmin wiejskich
  • miasteczek i małych miast
  • średnich miast
  • dużych miast
  • gmin turystycznych

Miasto Ełk otrzymało tytuł i certyfikat w kategorii “średnie miasto”. W trakcie ostatnich kilku miesięcy wizytatorzy kapituły konkursowej odbywali spotkania z przedsiębiorcami, inwestorami, samorządowcami z Ełku oraz prowadzili badania, na podstawie których przyznany został certyfikat.

Otrzymując certyfikat miasto Ełk spełniło wszelkie warunki konkursowe. Przyznanie prestiżowego tytułu “Gmina Fair Play 2008” przyczyni się do lepszego rozpoznania miasta w środowisku przedsiębiorców i inwestorów. Jest to bowiem dla nich zachęta do lokowania swoich inwestycji właśnie na tych terenach, które otrzymały certyfikat. Potwierdza on, iż “Gminy Fair Play” są godne zaufania, dysponują przygotowanymi terenami inwestycyjnymi, zapewniają przyjazny klimat dla inwestorów, a także ich profesjonalną obsługę.


HISTORIA KONKURSU
I edycja odbyła się w 2002 roku i miała charakter pilotażowy. Zgromadziła 44 gminy, spośród których 34 spełniły wymogi konkursu i tym samym otrzymały równorzędne certyfikaty “Gmina Fair Play”. W kolejnym roku na liście wyróżnionych znalazły się 44 gminy z 62 zgłoszonych. Trzecia edycja zaktywizowała środowisko samorządowców w związku z czym o tytuł “Gminy Fair Play” postanowiło ubiegać się aż 91 gmin z czego 79 przyznano nagrody.