Data: 27 Czerwca 2019
EŁCKE ULICE

Na ełckich ulicach nie pozostało wiele pamiątek z przeszłości. Potężne pożary z lat 1821-1822 zniszczyły starą zabudowę Ełku. Najstarsze budynki Ełku pochodzą z przełomu wieków XIX i XX. W mieście szczególnie rozwinęło się budownictwo kamienicowe. Ten rodzaj zabudowy najpełniej charakteryzuje nasze miasto, jest jego dominującą formą zakodowaną w świadomości mieszkańców. 


Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej interesującymi ulicami miasta: 
ul. Wojska Polskiego
Jest najstarszą ulicą Ełku. Od powstania Ełku aż do połowy XIX w. była jedyną -zgodnie z jej wcześniejszą nazwą Główną - ulicą w mieście. Odbywały się na niej targi i jarmarki - czego pamiątką jest jej znaczna szerokość w miejscach gdzie kiedyś wyznaczono place targowe. 

Charakterystyczną budowlą wznoszącą się ponad innymi jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowany w latach 1847 - 1850. W postaci jaką widzimy dzisiaj, istnieje on dopiero od roku 1925. Posiada ornamentalną dekorację stylizowaną kaszubsko - mazursko. Duże wrażenie robi ołtarz główny pochodzący z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Tuż przed kościołem stoi figura Pana Jezusa oraz krzyż na pamiątkę wbudowania Pierwszego Krzyża Misyjnego w 1948 roku. Na wysokiej wieży w każde południe rozbrzmiewa hymn Ełku informując Ełczan o mijającym czasie. 

Tuż naprzeciwko znajduje się Ełckie Centrum Kultury - przedstawiające bogatą ofertę rozrywek kulturalnych. Do najbardziej znanych należy corocznie organizowane, w pierwszych dniach sierpnia, Mazurskie Lato Kulturalne MULATKA - na którym prezentują się najlepsze kabarety polskie. Tu mieści się również siedziba Miejskiego Teatru im. Józefa Węgrzyna oraz Kawiarnia Artystyczna, w której można w skosztować przepysznej kawy oraz pizzy.

Idąc w górę ulicy dojdziemy do dużego ronda. Nieco dalej na lekkim wzniesieniu ujrzymy zabytkową Wieżę Ciśnień z 1895 r. Była ona jednym z elementów umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Proces ten odbywał się w następujący sposób: woda pozyskiwana z sześciu studni głębinowych (zlokalizowanych w lesie 4 km od Ełku), była gromadzona w zbiorniku retencyjnym. Stąd tłoczono ją przewodem 7 km do wieży ciśnień, gdzie wyniesiona na maksymalną wysokość nabierała odpowiednich wartości ciśnienia i poprzez 30-to kilometrową sieć rozdzielczą płynęła do 80% (tj. 20 tys.) ełczan. Korzystano z niej przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy. 

Dziś Wieża pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej. Znajduje się w niej muzeum pod zagadkową nazwą "Muzeum Kropli Wody". 

ul. Józefa Piłsudskiego
Jest ważnym dla Ełczan miejscem, ponieważ znajduje się tu siedziba władz miejskich Ełku Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. Budynek oddany został do użytku w 1912 r. Przed nim stoi kamień, na którym widnieje wizerunek Pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego (1867-1935). Po przeciwnej stronie ulicy ujrzymy budynek z czerwonej cegły z charakterystyczną dla baroku wieżyczką z latarnią na szczycie. Budynek ten otwarto w 1905 r. jako szkołę dla dziewcząt, obecnie znajduje się tu Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Tuż obok istniejąca tu od 1906 roku siedziba Straży Pożarnej.

Ulica Piłsudskiego to centrum rekreacyjno - sportowe miasta. Znajduje się tu Stadion Miejski posiadający boisko sportowe piłkarskie, boisko żużlowe, boisko do piłki siatkowej oraz kort tenisowy. Tuż obok stadionu można skorzystać z wybudowanej w 1999 roku Pływalni Miejskiej posiadającej zjeżdżalnie 104 m, basen sportowy, basen rekreacyjny wyposażony w masaże wodne, wodospady, wodotryski, bicze wodne, dziecięcą zjeżdżalnię oraz jakuzzi. Na terenie pływalni można również skorzystać z solarium, sauny, zjeść posiłek w restauracji i skorzystać z kafejki internetowej. 

ul. Armii Krajowej
znajdują się na niej szczególnie piękne kamienice, wybudowane w różnorodnych stylach - typowo mieszkalne oraz nastawione wyłącznie na mieszkania do wynajęcia albo biura. Najciekawsze z nich znajdują się pod numerami 58, 42, 37, 35, 33, 25, 23. 
Specjalnej uwadze polecamy budynek w którym obecnie znajduje się Bank Gospodarki Żywnościowej, zaprojektowaną w secesyjnym stylu kamienicę, w której znajduje się apteka, oraz charakterystyczną, pochodzącą z 1881r pocztę.

Po drugiej stronie ulicy można spocząć w parku miejskim. Ozdobiony zabytkową fontanną, ozdobnymi lamperiami i ławkami jest miłym miejscem na wypoczynek. Blisko stoi pomnik Michała Kajki (1858-1940) - ludowego poety mazurskiego. Nieco dalej ujrzeć można pomnik poświęcony Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę 

Ważnym punktem na tej ulicy jest Dworzec PKS i PKP. Tuż obok niego zlokalizowany został Punkt Informacji Turystycznej, tel. (087) 621-70-10
www.turystyka.elk.pl do którego serdecznie zapraszamy po informacje wszystkich turystów. 

ul. Tadeusza Kościuszki
W 1992 roku utworzona została Diecezja Ełcka z siedziba biskupów w Centrum Pastoralno - Diecezjalnym przy ulicy Kościuszki. Tuż obok Centrum możemy podziwiać piękną Katedrę pw. Św. Wojciech Biskupa i Męczennika, która od 1994 roku stała się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, często odwiedzanym przez pielgrzymów.

Po przeciwnej stronie ulicy ujrzymy Wyższe Seminarium Duchowne. Godnymi uwagi są również zabytkowe eklektyczne kamienice, dzięki nim ulica Kościuszki jest jedną z piękniejszych ulic miasta.