Data: 22 Września 2020
Dzień Jaćwinga

P1010028Chcesz odkryć w sobie Jaćwinga? Przybądź W niedzielę 22 września do Nowej Wsi k. Suwałk. O godz. 12.00 w Ośrodku Maziówka rozpoczną się Warsztaty Prezentacji i Inspiracji poświęcone tematyce jaćwieskiej.


Mazury i Suwalszczyzna to nie tylko malowniczy krajobraz, ale również legendarna przeszłość związana z Jaćwingami. Owiane tajemnicą jaćwieskie plemiona znane były z niezwykłej waleczności, męstwa i przywiązania do pogańskich wierzeń. O okresie świetności tego ludu przypominają górujące nad krajobrazem wzgórza warowne czy skryte pośród lasów kurhanowe cmentarzyska. W XIII wieku Jaćwież za sprawą krzyżackiego podboju zniknęła z map Europy, ale wciąż żyje w miejscowych legendach, nazwach i materialnych śladach przeszłości. Czy tylko tyle? My wierzymy, że Jaćwingowie nigdy do końca nie wyginęli, a ich potomkowie są wśród nas!

PROGRAM:

1. Nowa Wieś - Maniówka, 12.00 – 15.00
Za sprawą dawnych rzemiosł przeniesiemy się w czasie próbując swoich sił w pradziejowym garncarstwie, tkactwie, obróbce drewna, strzelaniu z łuku, przyrządzania strawy i innych dziedzinach życia z zamierzchłych czasów.

2. Oszkinie – Osinki, 16.00 – 18.00
W osadzie prusko-jaćwieskiej w Oszkiniach dołączymy do obchodów Dnia Jedności Bałtów. Chętni będą mogli uczestniczyć w pogańskich rytuałach. Uroczystość zakończy się zapaleniem ogni na jaćwieskich wzgórzach.

Do zobaczenia na jaćwieskim szlaku!

Udział we wszelkich aktywnościach jest bezpłatny i mile widziany.

Miejsce: Ośrodek Maniówka, Nowa Wieś 9 k. Suwałk,
Dzień: 22 września br.
START: godz. 12.00

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt z:
Magdaleną Sulżycką – m.sulzycka@um.elk.pl, tel. 665 386 924,
Michałem Kocińskim – m.kocinski@um.elk.pl, tel. 503 410 742.

Zapewniamy transport. Jednak z powodu ograniczonej liczby miejsc o uczestnictwie zadecyduje kolejność zgłoszeń.

baner_parpm-900x2261