Data: 27 Czerwca 2019
Kultura

KULTURA

 

Ełk to sześćdziesięciotysięczne miasto w województwie warmińsko – mazurskim położone na Pojezierzu Ełckim. Zewsząd otaczające jeziora, rzeki, lasy oraz niezliczone ilości pól i kwiecistych łąk to krajobraz otaczający to przepiękne mazurskie miasto. Ełk doskonale wpisuje się w tą naturalną przestrzeń i z nią współgra.

Jednak to, czym Ełk naprawdę zachwyca jest pozytywna energia, którą odczuwa tu każdy mieszkaniec i turysta oraz bogata oferta wydarzeń sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych i kulinarnych. Ełk po prostu dzieli się tym, co najlepsze: radością, dobrym humorem i aktywnością.

Oprócz atrakcji sportowych i rekreacyjnych dla całych rodzin opisanych w artykułach „Miasto Ełk – dumna stolica Mazur” oraz „Ełk – atrakcje dla dzieci”, miasto posiada również bardzo atrakcyjną ofertę kulturalną.

Kalendarz wydarzeń na rok 2017 dostępny jest na stronie www.elk.pl

 


Ełckie Centrum Kultury

Jest największym ośrodkiem kulturalnym w powiecie ełckim i jednym z najprężniej działających centrów kultury w województwie warmińsko-mazurskim. Już od ponad 60 lat jest źródłem kształtowania sztuki, kultury i rozrywki w naszym regionie. Ważnym elementem działalności Ełckiego Centrum Kultury jest prężnie działające kino, które wyposażone jest w system dźwięku Dolby Surround (7.1) i obraz cyfrowej jakości 2D oraz 3D.

Oferta ECK jest skierowana do wszystkich ełczan i turystów niezależnie od wieku. Zarówno dzieci, młodzież, dorośli, jak i seniorzy mają możliwość obcowania z kulturą i sztuką. W swojej ofercie ECK posiada zarówno liczne koncerty (m.in. muzyka instrumentalna, jazzowa, pop, poważna, sakralna), warsztaty plastyczne i artystyczne (działają tam dwie pracownie: ceramiczna i modelarska), zajęcia i przedstawienia teatralne, atrakcyjną ofertę kinową.

Ponadto ECK posiada także własne grupy muzyczne: GOSPELELK, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca (folklor) oraz Chór Seniora „Pojezierze”. W budynku znajdują się dwie galerie ŚLAD i HOLL, w których przez cały rok odbywają się wystawy m.in. zdjęciowe, dzieł sztuki, znaczków.

 

Ełckie galerie sztuki i wystawy

 

Ełckie Centrum Kultury:

Galeria ŚLAD – w ciągu ostatniego roku (2015) odbyły się wystawy dzieł malarskich (Picassa, Rembrandta, Olbińskiego, Beksińskiego, Starowieyskiego, Nikiforra Krynickiego, Roberta Motelskiego, Salvadora Dali’ego) fotografii (m.in. Zdzisława Beksińskiego, Joachima Kollocha, Dariusza Gajko czy pochodzących ze zbiorów Wojciecha Kujawskiego „Ełk w starej fotografii”) czy rysunków (m.in. Jacka Fedorowicza). W Galerii ŚLAD prezentowane były również wystawy stałe m.in. Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”. Wystawa składała się z 11 plansz oraz 6 gablot z zabytkami. Eksponowanych było 141 przedmiotów, głównie broni i elementów oporządzenia wojowników, ale także ozdób jaćwieskich.

 

Galeria HOLL - w ciągu roku organizowane są tam m.in. wystawy grafik, pasteli (np. Rosjanek Katii Shramko i Alisy Fedorove) znaczków (np. z kolekcji księdza prałata Zygmunta Sędziaka poświęcone Janowi Pawłaowi II), malarstwa (np. obrazy Joanny Tokarczyk), zdjęć (np. The Scots DNA- dyptyki Radka Nowackiego).

 


Muzeum Historyczne:

Wystawy czasowe m.in. na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej pn. „1957. Ełk w obiektywie Giseli i Klausa Skibowskich”.

Wystawa stała na Placu Jana Pawła II pn. „Ełk. Na tyłach historii czy w centrum nowoczesności”.

Wystawy wypożyczone m.in. wystawa karykatur z okresu I wojny światowej: „Wielka Wojna i Pokój. Wielka Wojna”, którą można było oglądać w budynku Ełckiej Kolei Wąskotorowej.

 

Kino Ełckiego Centrum Kultury

Oferta filmowa kina Ełckiego Centrum Kultury skierowana jest do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Seansom towarzyszą atrakcyjne zniżki cenowe biletów.

Dzieciaki na horyzoncie - kampania skierowana do dzieci, rodziców i opiekunów, nauczycieli i twórców filmowych. Projekt jest kontynuacją Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Co miesiąc odbywa się premiera kolejnego filmu dla dzieci w wieku 5–9 lat. Wydarzeniu towarzyszą specjalne warsztaty.

Kino rodzinne – to oferta filmowa dla całych rodzin.

Senior w kinie – comiesięczne spotkania w kinie dla seniorów, repertuar dobrany adekwatnie do wieku.

4Kino – seanse najciekawszych filmów z całego świata.

Kino klasyka - filmowy wehikuł czasu wśród arcydzieł kinematografii, a jednocześnie lekcja historii.

Spotkanie z dokumentem - świat jakiego nie znamy czyli ludzkie historie przedstawione oczyma najlepszych dokumentalistów.

Babski wieczór – oferta filmowa skierowana do wszystkich Pań.

Met Opera – to transmisje światowych oper na żywo z Nowego Jorku w kinie ECK.

 

W Ełku działa również kino Cinema Planet, które mieści się w Galerii Handlowej „Brama Mazur”.

 


Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury

Jest to trzypiętrowa konstrukcja z betonu i szkła, która wznosi się na wysokość dwudziestu metrów. Scena Amfiteatru posiada dwa portale: jeden skierowany w kierunku Jeziora Ełckiego oraz drugi w stronę widowni, na której mieści się 1367 miejsc siedzących.

W Amfiteatrze odbywają się m.in. coroczne plenerowe wydarzenia kulturalne, takie jak np. Festiwal Folkloru „Tęcza”, Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka” czy też plenerowe seanse Mazurskiego Kina Pod Gwiazdami oraz liczne koncerty. Wydarzenia te za każdym razem cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Ełku i innych polskich miast. Nowoczesny, a zarazem minimalistyczny wizualnie amfiteatr ełcki, jest bez wątpienia kulturalną wizytówką naszego miasta.

 

Muzyczna i estradowa działalność artystyczna

Teatr w Ełku

Teatr 30 Minut - zespół wpisuje się w nurt teatru alternatywnego, stawiając za cel samoświadomość i autoekspresję. Zajęcia służą kształtowaniu wrażliwości na duchowy aspekt ludzkiego istnienia, spełniając przy okazji rolę autoterapii poprzez kontaktowanie i oswajanie z emocjonalną stroną osobowości. Poprzez to próbują wpływać na postrzeganie piękna, uczynić czynnej postawy wobec rzeczywistości, kształtować myślenie, estetykę, poszerzać obraz świata. W skład zespołu wchodzi młodzież szkół średnich, pragnąca poznać podstawy pracy teatralnej.

 


Ełcki Teatr Tańca - jest to grupa prezentująca różnorodne formy tańca: modern, jazz, broadway jazz, modern jazz underground, współczesny, funky jazz oraz stylizację tańca towarzyskiego i charakterystycznego, gdzie taniec jest środkiem do przedstawienia działań teatralnych. Skład grupy tworzy głównie młodzież szkół średnich i studenci, ale także dorośli i młodzież gimnazjalna.

 

Teatr im. Józefa Węgrzyna w Ełku – teatr działa w ramach Stowarzyszenia Twórczości Teatralnej w Ełku od wielu lat grając spektakle dla dzieci i dorosłych. W repertuarze znajdują się najpiękniejsze bajki i baśnie, ale również sztuki Moliera, Szekspira, Fredry aż do współczesnej komedii.

 


Ełckie chóry i zespoły pieśni

Mazurski Zespół Pieśni i Tańca (MZPiT) – zespół reprezentuje i popularyzuje wartości kultury wielu regionów, poprzez prezentację piękna muzyki i tańca, pieśni i strojów. Przedstawia ich tradycyjną formę opracowaną scenicznie i artystycznie. Grupa powstała w 2001 roku, działa przy Ełckim Centrum Kultury i do dnia dzisiejszego jest wizytówką miasta. Dzisiaj zespół liczy 120 osób i obejmuje sześć grup: cztery grupy taneczne, kapelę oraz grupę wokalną, gdzie mieszkańcy ziemi ełckiej niezależnie od wieku, tańczą, grają  i śpiewają, spędzając swój wolny czas.

Chór Seniora „Pojezierze” – zespół powstał w 1981 roku. Do powstania zespołu przyczyniło się wiele osób, tych co kochają ludowe piosenki i mazurską. Dziś „Pojezierze” działa przy Ełckim Centrum Kultury i nadal rozwija się oraz podtrzymuje tradycję naszej pięknej ziemi mazurskiej.

Miejska Orkiestra Dęta OSP w Ełku - Pierwsze „rozgrywki" orkiestry złożone z większości trębaczy byłej orkiestry kolejowej rozpoczęły się zimą 1967/68. Od tamtej pory orkiestra nieustannie się rozwija i odnosi coraz liczniejsze sukcesy. W życiu orkiestry aktywnie uczestniczy wielu młodych ełczan, którzy chcą rozwijać swoje muzyczne pasje. Od wielu lat Orkiestra bierze aktywny udział w lokalnych uroczystościach, zapewniając uroczystą oprawę uroczystości państwowych, patriotycznych i kościelnych na terenie miasta Ełku i powiatu ełckiego. Na swoim koncie ma również liczne wyjazdy za granicę.

 

Chór Kontrapunkt – Chór liczy 50 osób, przedstawicieli różnych środowisk. Tylko niektórzy są związani zawodowo z muzyką, większość to amatorzy. Śpiewanie w chórze to dla wielu spełnienie marzeń, rozwijanie wspólnych zainteresowań i radość, jaką daje praca, której efekty oklaskują potem widzowie na koncertach. Znaczną część repertuaru stanowi muzyka sakralna, ale chór chętnie sięga też po inne gatunki muzyki: muzykę ludową, negro spirituals, muzykę operową i operetkową, chóralne utwory sceniczne, utwory rozrywkowe, muzykę polską. KONTRAPUNKT koncertuje w Ełku i okolicach, tworząc oprawę muzyczną wielu uroczystości, reprezentuje też nasze miasto za granicą. Chór koncertował m.in. w Fiffizano we Włoszech, w Wilnie i Alytusie na Litwie, w Nettetal w Niemczech oraz w Grodnie na Białorusi.

 

 


Szkoła Artystyczna

Szkoła Artystyczna funkcjonuje w Ełku od 2008 roku w strukturze Ełckiego Centrum Kultury. Do jej zadań należy realizacja podstawowych celów z zakresu upowszechnienia kultury, poprzez animację społeczno – kulturalną oraz promocję działań sprzyjających obcowaniu z kulturą. Szkoła Artystyczna realizuje także program w zakresie Szkoły Muzycznej I-go i II-go stopnia. W szkole odbywają się:

zajęcia taneczne: od baletu, przez: baby-dance, street-dance, body-shape, 18+ VAT taniec nowoczesny, break - dance, locking, hip-hop, dance rythm&blues, po salsę, salsę z elementami tańca towarzyskiego czy zumbę z treningiem obwodowym;

plastycznie i manualne: decoupage, studio malarstwa i rysunku, ceramika, rysunek użytkowy – rysunek klasyczny z obróbką komputerową, malarstwo olejne, mali i młodzi architekci – projektowanie przestrzenne;

zajęcia muzyczne: zabawa z piosenką, warsztaty wokalno-estradowe, studio wokalne z elementami języka angielskiego oraz nauka gry na gitarze i perkusji;

zajęcia teatralne: wypowiedziana wyobraźnia, zabawa teatrem dla najmłodszych; dla młodzieży warsztaty teatralne oraz sztuka wypowiedzi dla młodzieży i dorosłych;

zajęcia komputerowe: (dzięki nowej pracowni komputerowej): artystyczna grafika komputerowa (nauka obsługi programów graficznych); warsztaty fotograficzne ,,Okiem obiektywu" (warsztaty fotograficzne z nauką obróbki graficznej zdjęć).

 

Muzeum Historyczne

W 2011 r. powołane zostało Stowarzyszenie "Muzeum dla Ełku", skupiające ludzi wspierających powstanie instytucji. Natomiast w 2012 r. ełccy radni przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum Historycznego w Ełku mieszczącego się w kamienicy przy ul. Małeckich. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu muzeum było przejęcie w 2014 r. pieczy nad zabytkową Ełcką Koleją Wąskotorową, co stało się okazją do stworzenia koncepcji powstania Kolejowego Centrum Nauki. Aktualnie w Muzeum Historycznym odbywają się m.in. zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy fotograficzne oraz konferencje tematyczne.

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej

Zakres ełckiej Biblioteki wykracza znacznie ponad promocję czytelnictwa i wypożyczanie książek. W 2007 r. powstała tam czytelnia wirtualna wyposażona w 10 stanowisk komputerowych i bezprzewodowy Internet. Zagospodarowane zostały także dwie pracownie komputerowe: jedna dla dzieci, druga dla dorosłych, dzięki którym możliwe jest m.in. bezpłatne korzystanie z Internetu. Przez cały rok w Bibliotece organizowane są ciekawe spotkania, zajęcia i warsztaty nie tylko dla najmłodszych, ale również dla starszych mieszkańców Ełku. Wypracowany w ciągu ostatnich lat interaktywny charakter biblioteki sprzyja nie tylko rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, ale także kontaktom społecznym. Natomiast różnorodne formy pracy realizowane przez bibliotekę, takie jak m.in. warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, kursy, wieczory poetyckie zapewniają rozwój i realizację potrzeb każdemu, bez względu na wykształcenie czy wiek.