Zakończenie projektu: „Rozwój turystyki aktywnej płaszczyzną polsko – rosyjskiej współpracy"

Data: 18 Września 2020
Zakończenie projektu: „Rozwój turystyki aktywnej płaszczyzną polsko – rosyjskiej współpracy"

logo_Elk_Tu_WracamDobiegła końca realizacja projektu „Rozwój turystyki aktywnej płaszczyzną polsko – rosyjskiej współpracy". Najważniejsze produkty projektu to budowa parków linowych w Ełku i Oziersku, utworzenie Międzynarodowego Programu Rozwoju Turystyki Aktywnej oraz zintegrowanego systemu informacji turystycznej w postaci strony internetowej, a także zorganizowanie 10 wymian dzieci i młodzieży pomiędzy miastami partnerskimi Ełk i Oziersk.Projekt „Rozwój turystyki aktywnej płaszczyzną polsko – rosyjskiej współpracy" był realizowany przez miasto Ełk we współpracy z miastem Oziersk z Obwodu Kaliningradzkiego od grudnia 2012 roku. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja 2007 – 2013.

W ramach przedsięwzięcia powstały 2 parki linowe - jeden w Ełku, a drugi w Oziersku. Park linowy w Ełku został zbudowany na półwyspie przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym i rozpoczął swą działalność 25 września 2014 r.

W parku linowym są wyznaczone trzy trasy: średnia - zielona, wysoka - czerwona i „Maluch".
1) Trasa Maluch - przeznaczona dla dzieci w wieku 3-12 lat, 11 przeszkód, długość trasy ok. 63 m
2) Trasa Średnia - przeznaczona dla osób powyżej 8 r. ż., 17 przeszkód, długość trasy ok. 160 m
3) Trasa Wysoka - przeznaczona dla młodzieży i dorosłych, 11 przeszkód, długość trasy ok. 143 m

Spacer po parku linowym można również odbyć wirtualnie dzięki wielojęzycznej stronie internetowej www.wirtualne.miasto.elk.pl Na stronie pełniącej rolę zintegrowanego systemu informacji turystycznej miast Ełk i Oziersk znajdują się nie tylko wirtualne spacery po obu parkach linowych, ale także po miastach i ich atrakcjach turystycznych i to zarówno z ziemi, jak i z lotu ptaka. Wszystko to ma na celu rozwój turystyki aktywnej i podniesienie skuteczności prowadzonych działań promocyjnych, których podstawą jest opracowany również w ramach projektu Międzynarodowy Program Rozwoju Turystyki Aktywnej dla miasta Ełk i miasta Oziersk.

W ramach projektu odbyło się również 10 wymian turystycznych dzieci i młodzieży z obu miast.
Pięć grup uczniów z Ozierska odwiedziło Ełk i pięć grup z Ełku pojechało do Ozierska. W sumie w 10 wymianach wzięło udział 183 uczniów.

Całkowita wartość projektu wynosi 458 268,84 Euro (1 915 013,83 zł).
logaLTPLRU