„Dbam o Ełk – wybieram autobus” – Ełk miastem ekologicznym.

Autor: dg | Data publikacji: 20 Grudnia 2021
„Dbam o Ełk – wybieram autobus” – Ełk miastem ekologicznym.

 

„Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku”

Z myślą o pasażerach i środowisku – Miasto Ełk poprawia jakość transportu publicznego

Nowoczesne autobusy hybrydowe, elektroniczne tablice informacyjne na przystankach, a przede wszystkim transport publiczny bardziej przyjazny pasażerom - Gmina Miasto Ełk w czerwcu 2021 r. zakończyła realizację części inwestycyjnej projektu pn. „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku”, który rozpoczął się w marcu 2018 r.

Zakupiliśmy 6 nowoczesnych autobusów hybrydowych marki Volvo, mogących pomieścić po 96 osób. Każdy z nich spełnia wysokie standardy dotyczące przewozu pasażerów. Autobusy wyposażone są w niezależne ogrzewanie przestrzeni pasażerskiej, klimatyzację całopojazdową oraz elektroniczne tablice kierunkowe. Są one też przyjazne pasażerom mającym trudności ze swobodnym poruszaniem się. Z myślą o tych osobach zakupiliśmy autobusy niskopodłogowe z wejściem bezstopniowym.

Stopniowa wymiana starych, wyeksploatowanych autobusów na tabor niskoemisyjny, korzystnie wpłynie nie tylko na poprawę komfortu podróżowania pasażerów, ale również na utrzymanie ciągłości kursów oraz niezawodność posiadanego taboru. Przede wszystkim znacząco poprawi się też jakość powietrza w naszym mieście, co umożliwi zastosowany w zakupionych autobusach napęd hybrydowy.

W ramach projektu zainstalowano również inteligentny system sygnalizacji wzbudzanej, którego zadaniem jest rozpoznawanie autobusów i poprzez włączenie zielonego światła, nadanie pojazdom komunikacji miejskiej priorytetyzacji przejazdu przez skrzyżowanie.  System ten działać będzie na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach ulicy Wojska Polskiego z ulicami Parkową, Nadjeziorną oraz Tadeusza Kościuszki.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Ełku, najbardziej obleganych 19 przystanków autobusowych wyposażyliśmy w elektroniczne tablice informacyjne. Tablice te znacznie ułatwiają pasażerom uzyskanie informacji o kursujących autobusach, numerze linii i godzinie odjazdu z danego przystanku. Pomyśleliśmy też o zapewnieniu bezpieczeństwa oraz komfortu pasażerom podczas oczekiwania na autobus. Na 5 przystankach został zainstalowany przycisk SOS oraz kamera.

Wszystkie działania związane z projektem mają na celu poprawę zrównoważonej mobilności mieszkańców miasta Ełk, a tym samym zwiększenie liczby mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się samochodem na rzecz transportu publicznego. Dodatkowym bodźcem zachęcającym ełczan do takiej praktyki była przeprowadzona wcześniej kampania promująca transport publiczny pod hasłem „Dbam o Ełk, wybieram autobus”.

Projekt zrealizowany został przy udziale Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wyniosła 5 171 412,00 zł, z czego 3 535 328,16 zł to dofinansowanie z UE.

https://www.youtube.com/watch?v=4ce7sCETjdI

 

„Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełk – III etap”

Miasto Ełk zrealizowało działania związane z rozwojem zrównoważonego transportu publicznego. Celem działań podejmowanych od 2017 r. była poprawa mobilności ełczan, a tym samym zwiększenie liczby mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się samochodem na rzecz transportu publicznego.

W trosce o ekologię władze miasta Ełku już kolejny rok z rzędu, sukcesywnie wymieniają stary tabor na nowoczesne i ekologiczne autobusy. Obecnie na drogach miasta Ełku jeździ 8 takich wozów. Odbiór ostatnich 2 autobusów nastąpił we wrześniu 2021 roku i tym samym zwiększył udział nowoczesnego taboru w ogólnej liczbie autobusów do 25 %. Każdy z tych autobusów może pomieścić aż 98 osób, zapewniając im komfort podczas podróży autobusem. Młodzież z pewnością ucieszyła informacja, że będzie możliwość naładowania telefonu dzięki zainstalowanym gniazdom USB.

Mając na względzie komfort mieszkańców jak i osób odwiedzających nasze miasto, na przystankach autobusowych montowane są tablice wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będą one informować o czasie przyjazdu autobusu, opóźnieniach, zmianach rozkładu jazdy, odwołaniu kursu i innych informacjach niezbędnych dla pasażerów. Obecnie takie tablice działają już na 25 przystankach i służą podróżującym komunikacją miejską. W grudniu 2021 roku tablice pojawiły się na 6 kolejnych przystankach, które obsługują największą liczbę linii autobusowych i z których korzysta najliczniejsza liczba pasażerów.

Na 11 przystankach działają przyciski SOS poprawiające bezpieczeństwo oczekujących na przystankach.

Projekt „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełk – III etap” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wyniosła 17 473 585,35 zł, z czego 12 825 563,52 zł to dofinansowanie z UE.

 

https://www.youtube.com/watch?v=17reSGiL5EI

https://www.youtube.com/watch?v=M4ZkUQMaJYI