Data publikacji: 07 Lutego 2017
Dla dzieci

Ełk jest miastem otwartym na turystów w każdym wieku – również na najmłodszych. Z myślą o dzieciach i młodzieży powstało wiele obiektów i atrakcji, m.in. parki: linowy, wodny, edukacyjny i sportowo – rekreacyjny, place zabaw, boiska sportowe w MOSiR czy fontanny miejskie. Dodatkową atrakcją jest Ełcka Kolej Wąskotorowa.


Park linowy

Park linowy usytuowany jest tuż nad brzegiem Jeziora Ełckiego. Składa się z trzech tras o różnym stopniu trudności – dostosowanych do wieku użytkowników. Trasy niska i wysoka rozciągają się pomiędzy koronami rosnących tam drzew oraz specjalnie zamontowanymi słupami.

·         trasa maluch – przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat; składa się z 12 przeszkód i mierzy ok. 63 metrów długości,

·         trasa niska – przeznaczona dla osób powyżej 8 lat; składa się z 20 przeszkód i ma ok. 120 metrów długości,

·         trasa wysoka – przeznaczona dla młodzieży i dorosłych; mieści się niemal w koronach drzew; składa się z 12 przeszkód i ma ok. 178 metrów długości.

 


 

Park Wodny

W ofercie ełckiego Parku Wodnego znajdują się trzy baseny: basen sportowy, basen z 12 łóżkami do hydromasażu oraz basen rekreacyjny. Ten ostatni wyposażony jest w: masaże wodne, wodospady, wodotryski, bicze wodne, 5 zjeżdżalni dziecięcych, liny do wspinaczki tzw. małpi gaj, beczkę, kosze do gry w koszykówkę wodną oraz siłownię wodną (rowerki do aqua spinningu i bieżnia). Dodatkowo w Parku Wodnym znajduje się zjeżdżalnia wodna o długości 106 metrów.

Do dyspozycji jest również: jacuzzi, dwie sauny suche  (70°C i 100°C), dwie sauny parowe (na 8 i na 20 osób; temperatura do 40°C), sauna infra-red (podczerwień, temperatura do 55°C) oraz grota lodowa (ok. – 15°C).




Ścianka skałkowa do wspinaczki

Ściana skałkowa do wspinaczki mieści się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Małeckich). Maksymalna wysokość ścianki to 11 m, natomiast wysięgi z przewieszeniem sięgają 6,5 m. Szerokość ściany to 18,5 m, a całkowita powierzchnia użytkowa - ponad 190 m2. Ściana wyposażona jest w 15 indywidualnych punktów asekuracyjnych górnych oraz 80 dodatkowych punktów asekuracyjnych, a także 700 chwytów wspinaczkowych, system do podwieszania lin, system do montażu pionowego materacy, 20 uprzęży, liny, karabinki itd. Skala trudności prowadzonych tras oscyluje od 4 do 6,3. Ze ścianki z powodzeniem mogą korzystać dzieci już od ok. 6 roku życia. Ze względu na ciągłą obecność wykwalifikowanych instruktorów, a także zastosowanie uprzęży i lin, ścianka do wspinaczki jest w pełni bezpieczna.


 

Park edukacyjny Mikołaja Kopernika

Park edukacyjny nawiązuje do układu planetarnego i gwiazdozbiorów. Funkcję i nazwę parku podkreśla rzeźba Mikołaja Kopernika usytuowana na jednej z ponad 50 parkowych ławek. Można na nich odpocząć lub poczytać książkę bądź gazetę. Znajdujący się tam Układ Słoneczny składa się z 10 kul granitowych w różnych kolorach. Każda ma tabliczkę wmontowaną w chodniku z informacjami o planecie m.in.: nazwa, masa, odległość od Słońca czy średnica. Również wielkości kul są zróżnicowane. Największa to gwiazda – Słonce ma średnicę 170 cm. Kolejne planety: Merkury 120 cm, Wenus 120 cm, Ziemia 160 cm, Mars 150 cm, Jowisz 170 cm, Saturn 160 cm, Uran 160 cm, Neptun 160 cm. W układzie uwzględniono też Plutona, który od 2006 r. decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalnie nie jest planetą. Poprzez zabawę park ma edukować dzieci i młodzież z zakresu astronomii i fizyki. Dla najmłodszych wybudowano też plac zabaw w formie gwiazdozbiorów "Mały Wóz" i "Wielki Wóz". Układ gwiezdny umożliwia dzieciom swobodną wspinaczkę i przechodzenie po konstrukcji. Natomiast ze względu na płynącą tuż obok rzekę Ełk, miłośnicy zwierząt mogą karmić kaczki oraz łabędzie.



Place zabaw

Z myślą o dzieciach w mieście wybudowane zostały place zabaw (w centrum i na każdym osiedlu), na których najmłodsi mieszkańcy i turyści mogą aktywnie spędzać czas i bawić się ze swoimi rówieśnikami. Największe powstały w okolicach promenady przy ul. Pułaskiego i Nadjeziornej, nieopodal Placu Jana Pawła II - na ul. Żeromskiego, a także na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Główną atrakcją, na jednym z palców zabaw przy promenadzie jest konstrukcja w kształcie ośmiometrowego statku wyposażonego w pokład składający się korytarzy, mostka z tunelem linowym, masztu i bomu. Na statku znajdują się również dwie zjeżdżalnie, a także gry typu: okręty, zegar, labirynt. Konstrukcja jest dodatkowo wyposażona w okienka okrętowe, koło sterowe i lunetę.


 

Mini golf i boiska wielofunkcyjne w MOSiR

Na terenie MOSiR znajduje się szereg atrakcji dla dzieci. Oprócz placu zabaw i małej ciuchci dostępne jest również boisko do gry w minigolfa. Składa się ono z 28 dołków z przeszkodami o różnym stopniu trudności. Gra polega na pokonaniu wszystkich dołków za pomocą jak najmniejszej ilości strzałów, aczkolwiek najmłodsi gracze często ustalają własne, nieco łatwiejsze reguły gry… Gracze mogą korzystać z własnych zestawów do minigolfa, a jeżeli nie dysponują własnymi, mogą na miejscu nieodpłatnie wypożyczyć kije i piłeczki. Z kolei z boiska wielofunkcyjnego do minigier typu: piłka nożna, piłka siatkowa i badmintona mogą korzystać dzieci do 10 roku życia.


 

Fontanny miejskie

W Ełku działa łącznie pięć fontann: dwie chodnikowe oraz zabytkowa w Parku Solidarności, czwarta na Placu Jana Pawła II i piąta na Jeziorze Ełckim. Najciekawsze z punktu widzenia dzieci są jednak fontanny chodnikowe usytuowane na skwerze w centrum miasta oraz na Placu Miejskim przy galerii handlowej. Dostarczają one przede wszystkim dobrej zabawy nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale czasem też dla dorosłych. Szczególne zainteresowanie wzbudzają w okresie wiosenno - letnim. Spieniające wodę dysze umieszczone w chodniku wystrzelają strumienie na wysokość nawet 2 metrów! Największą frajdę sprawiają m.in. próby pokonania zmieniających wysokość słupów wodnych.


 

Ełcka Kolej Wąskotorowa i Park Odkrywców Kolei

Zabytkowa Ełcka Kolej Wąskotorowa powstała w latach 1912 – 1918. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta i zarazem jedna z nielicznych nadal działających w Polsce.  W lecie małą ciuchcią można wybrać się w malowniczą podróż do miejscowości Sypitki nieopodal Ełku. Będąc na stacji wąskotorowej warto też trochę pozwiedzać i obejrzeć tabor kolejowy.

Na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej funkcjonuje Park Odkrywców Kolei. Miejsce łączy w sobie nowoczesne podejście do zabawy i rekreacji z historią kolei i miasta. W parku zamontowane są urządzenia, dzięki którym w prosty sposób można pokazać zasady fizyki wykorzystywane w pracy kolei wąskotorowej. Są m.in.: tłok pneumatyczny, huśtawka przegubowa czy górka rozrządu.