Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 26 Stycznia 2018

Ministerialny projekt e-usług zgłaszania narodzin dziecka przyjęty przez rząd

26 Stycznia 2018, Autor: Iga Arciszewska

Rząd przyjął we wtorek projekt Ministerstwa Cyfryzacji, dzięki któremu już niebawem możliwe będzie uruchomienie e-usługi zgłaszania narodzin dziecka na terenie całego kraju. Pilotaż tego programu prowadzony był od 17 lipca do 6 grudnia 2017 r. w szpitalu Pro – Medica w Ełku. Rodzice, za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego zgłaszali w USC urodzenie swojego dziecka. Pozwoliło to na weryfikację poprawnego funkcjonowania usługi.

Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji posłużą z jednej strony rodzicom, którzy w wyjątkowej dla siebie chwili, nie będą już musieli „przejmować się” formalnościami związanymi ze zgłoszeniem narodzin dziecka w USC. Z drugiej strony usprawni mechanizmy funkcjonowania rejestrów publicznych m.in. w zakresie jednoznacznego łączenia w systemie dziecka z jego rodzicami.

Aktualnie gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Takie rozwiązanie ułatwi również prowadzenie statystyk publicznych wykorzystywanych podczas realizacji przez państwo programów pomocowych dla rodzin. 

Dlatego właśnie Ministerstwo Cyfryzacji opracowało propozycję zmian w przepisach. Nowelizacja dotyczy ustaw o Ewidencji Ludności i Prawa o Aktach Stanu Cywilnego. We wtorek 23 stycznia rząd te propozycje przyjął. Umożliwią one:

  •  zgłaszanie urodzenia i wybór imienia dziecka w formie dokumentu elektronicznego. Po zarejestrowaniu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu. Dokument będzie wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej. Rozwiązania te powinny wejść w życie 1 czerwca 2018 r.,
  • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL. Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia osoby oraz w rejestrze PESEL. Rozwiązanie to powinno obowiązywać od 1 grudnia 2018 r.,
  • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL. Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Rozwiązanie to ma wejść w życie 1 maja 2019 r.

Pilotaż tego programu powadzony był w Ełku przez niemal 5 miesięcy. W terminie od 17 lipca do 6 grudnia 2017 r. rodzice, których dziecko urodziło się w miejskim szpitalu Pro – Medica, mogli skorzystać z możliwości rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego, który w ich imieniu załatwiał wszelkie związane z tym formalności.

Opinie rodziców zebrane na etapie pilotażu posłużyły m.in. uzgodnieniu zasad wdrożenia modelu świadczenia elektronicznej usługi zgłoszenia urodzenia dziecka w szpitalu.

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło już prace nad e-usługą. Z założenia, wniosek będzie można wypełnić w kilka minut, w dowolnym czasie i miejscu, na różnych urządzeniach.

Testowe wnioski dla użytkowników dostępne są na stronach Ministerstwa:

Uwagi można też przesyłać pod adres: narodzinydziecka@mc.gov.pl


źródło informacji:

https://www.gov.pl/cyfryzacja/elektroniczna-rejestracja-narodzin-dziecka-przyjeta-przez-rzad

Kategorie aktualnośći: