Aktualności

Autor: Agata Szostak | Data wpisu: 08 Lutego 2019
Wsiąść do pociągu, nie byle jakiego…
Po dziesięciu latach wyruszył z Ełku pierwszy pociąg osobowy na trasie do Orzysza. Na przejażdżkę 120 osobowym pociągiem turystycznym, pasjonaci kolei wybrali się w piątek 8 lutego.

Przejażdżka pociągiem turystycznym odbyła się 8 lutego. Wydarzenie rozpoczęło się na ełckim PKP. Tuż przed godziną 15:00 na ełckie tory wjechał pociąg z Olsztyna, który po krótkim postoju ruszył w dalszą trasę. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, z-ca Burmistrza Orzysza Beata Jażdżewska oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Orzysza Anna Pilarczyk.

Ostatni kurs pociągu pasażerskiego po trasie Ełk- Orzysz miał miejsce w 2009 roku. Po powrocie zaplanowano atrakcję dla podróżujących: wycieczkę z przewodnikiem ulicami miasta, podziwianie ełckiego muralu, przedstawiającego parowóz Ty2-1258. Następnego dnia pociąg wyruszy do Białegostoku przez Olecko i Suwałki.

Organizatorem był TurKol, firma zajmująca się turystyką kolejową i organizowaniem imprez kolejowych. Inicjatywa polega na organizowaniu przejażdżek kolejowych specjalnymi pociągami oraz atrakcjami z nimi związanymi.

W przygotowanie wydarzenia zaangażował się także Mirosław Sawczyński, ełcki pasjonat kolei, Radny Rady Miasta Ełku.

Przejazdy kolejowe adresowane są do sympatyków kolei i podróży pociągami, ale także do rodzin i osób chcących w ciekawy sposób spędzić czas.

Skład pociągu pomieścił 120 pasażerów. W głównej mierze byli to wielbiciele kolei nie tylko z naszego kraju, ale i z Europy (Czesi, Brytyjczycy). Wielbiciele kolei byli pod wrażeniem ciepłego powitania przez Orzyszan. Na stacji PKP w Orzyszu na wjeżdżający pociąg czekała oprawa muzyczna, gry fantowe oraz poczęstunek. Nad wszystkim czuwał Urząd Miejski w Orzyszu we współpracy z Domem Kultury i Miejsko- Gminną Biblioteką Publiczną.

Było to pierwsze w tym roku tego typu wydarzenie na Mazurach. Latem ełczan czeka kolejna niespodzianka skierowana do miłośników kolei. Już planowane jest zorganizowanie w Ełku przejazdu turystycznego, lokomotywy parowej i wagonów retro. Trasa będzie jeszcze ustalona.