Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 27 Maja 2020

Fundusze z Unii Europejskiej dla rozwoju Ełku

27 Maja 2020, Autor: Iga Arciszewska

16 lat członkostwa Ełku w Unii Europejskiej to okres wieloaspektowego rozwoju miasta oraz dziesiątki zrealizowanych inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych, które wpłynęły nie tylko na poprawę każdej dziedziny życia mieszkańców, ale zwiększyły również jego potencjał gospodarczy oraz turystyczny.

Po wielu latach rozwoju, zarówno gospodarczego, turystycznego i rekreacyjnego miasto stało się atrakcyjne nie tylko dla jego mieszkańców, ale również dla odwiedzających nas turystów i gości. Mieszkańcy stali się teraz bardziej związani z miastem, podejmują różne inicjatywy na rzecz poprawy jego wizerunku, a także rozbudowy i wdrażania innowacyjnych zmian oraz przedsięwzięć. Warto w tym miejscu podkreślić, że projekty zrealizowane w ciągu ostatnich 16 lat były napisane właśnie przez ełczan. Ludzi młodych, ambitnych, rozumiejących potrzeby miasta oraz kierunki jego planowanego rozwoju.

Ostatnie trzydziestolecie, to także moment, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. W ciągu tych 16 lat, dzięki funduszom z EU nasze miasto bardzo się zmieniło. Łącznie z tego źródła finansowania pozyskaliśmy ponad 531,7 mln zł dofinansowania i zrealizowaliśmy ponad 150 inwestycji oraz projektów społecznych.

Jedną z największych inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska (w naszym województwie) była budowa w 2012 r. nieopodal Ełku nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów. Przedsięwzięcie to zrealizowane zostało we współpracy z 12 okolicznymi samorządami. Wykorzystując unijne środki finansowe rozbudowano też sieć wodociągową i kanalizację ściekową w mieście. Wybudowano Park Naukowo – Technologiczny, który teraz oferuje wsparcie dla rozwoju biznesu i wprowadza na rynek nowe starupy. Przeprowadzona została modernizacja instytucji kultury, tj. Ełckie Centrum Kultury (gdzie powstał amfiteatr) oraz budynek Szkoły Artystycznej. W Muzeum Historycznym przy stacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej powstał Park Odkrywców Kolei. Przeprowadzono termomodernizację wybranych budynków w mieście, w tym szpitala Pro-Medica. W ełckim szpitalu w ciągu ostatnich lat wybudowano nową izbę przyjęć, nowoczesny blok operacyjny, przekształcono pododdział ginekologiczny. Dzięki pozyskanym środkom finansowym przeprowadzono też modernizację terenów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Powstał tam cały kompleks sportowy wraz ze stadionem. Zagospodarowano parki i skwery w centrum miasta oraz nową plażę miejską na os. Jeziorna.

Środki z Unii Europejskiej umożliwiły również przeprowadzenie termomodernizacji i inwestycji w odnawialne źródła energii w: Zespole Szkół Sportowych, Centrum Edukacji Ekologicznej, obiektach MOSiR, Ełckim Centrum Kultury i Szkole Podstawowej nr 9 na os. Konieczki. Również część inwestycji w infrastrukturę drogową i rewitalizację ełckich budynków było wspartych funduszami unijnymi, m.in. modernizacja ul Mickiewicza (dwa etapy: lata 2005 – 2007 i lata 2009-2011), ul. Bursztynowej i Rzemieślniczej (2004-2008), ul. Bema (2010-2012), ul. Wojska Polskiego (2011-2012), renowacja zabytkowej kamienicy przy ul. Małeckich 3, a także rewitalizacja i zaadaptowanie pomieszczeń zabytkowej kamienicy przy ul. Armii Krajowej 21 na Szkołę Artystyczną.

           

 

Kategorie aktualnośći: