Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 29 Września 2021

W Ełku o Polskim Nowym Ładzie

29 Września 2021, Autor: Iga Arciszewska

Apel do Rady Ministrów o wprowadzenie w „Polskim Ładzie” mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji samorządów przyjęła podczas dzisiejszej sesji (29 września) Rada Miasta Ełku. Wczoraj natomiast odbyła się debata na temat planowanych przez rząd zmian w kontekście funkcjonowania miast i gmin. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele środowiska samorządowego, biznesu oraz nauki i ekonomii. W tej kwestii stanowisko przyjął również Związek Miast Polskich.

O założeniach proponowanego przez rząd RP Polskiego Nowego Ładu oraz m.in. o wpływie jego zapisów na funkcjonowanie polskich samorządów terytorialnych oraz przedsiębiorców, o szansach i zagrożeniach, a także wyzwaniach, którym będzie trzeba sprostać rozmawiano wczoraj (28 września) w Ełku w trakcie debaty. Uczestniczyli w niej przedstawiciele środowiska samorządowego, biznesu, a także nauki.

Natomiast dzisiaj (29 września) Rada Miasta Ełku przyjęła apel do Rady Ministrów o wprowadzenie w „Polskim Ładzie” mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji jednostek samorządu terytorialnego. W uzasadnieniu do apelu ełccy radni zwracają uwagę, iż rozwiązania muszą dotyczyć wzrostu dochodów bieżących, ponieważ subwencje na działania inwestycyjne nie spełniają swojej roli z uwagi na brak środków własnych samorządów.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wraz z zarządem Związku Miast Polskich na początku września przyjął stanowisko w sprawie skutków finansowych „Polskiego Ładu” dla miast i pozostałych JST. Samorządowcy dostrzegają przed wszystkim wielkie zagrożenie dla dochodów własnych samorządów, wynikające z zapowiadanych zmian w podatku PIT, który spowoduje ubytek w dochodach rzędu 13 mld zł rocznie.

Związek Miast Polskich udostępnił również samorządom „kalkulator”, w którym mogą obliczyć, na jaki straty narażone są poszczególne miasta i gminy. W przypadku miasta Ełku może to być ponad 13 milionów złotych rocznie.

 

Więcej o debacie w Ełku:

W trakcie debaty poruszano także kwestię nierówności i asymetrii w rozumieniu globalnym w kontekście zapisów proponowanych w Polskim Ładzie. Mówiono o różnicach dochodowych, przestrzennych, a także  o wykluczeniu komunikacyjnym wielu regionów. Dyskutowano m.in. o tym, w jakim zakresie samorządy będą mogły planować i realizować działania i inwestycje, które są potrzebne i mają w szczególności zaspokajać potrzeby lokalnych społeczności.

W debacie wzięli udział: Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku, Tomasz Dyl, przedsiębiorca, firma Krontab, prof. dr hab. Wojciech Łukowski, socjolog, Wydział, Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr. hab. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Michał Tyszkiewicz, samorządowiec, radny Miasta Ełku.

Debatę prowadził Maciej Żywno, wojewoda podlaski (2007-2014), wicemarszałek woj. Podlaskiego (2014-2017), ekspert ds. partnerstwa publiczno-prawnego w ogólnopolskiej firmie budowlanej.

Debata była zorganizowana we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, Muzeum Historycznego w Ełku oraz Ełckiego Centrum Kultury.

Kategorie aktualnośći: