Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 18 Stycznia 2022

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

18 Stycznia 2022, Autor: Joanna Kowalewska

Po raz kolejny w naszym regionie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach, który przypada 18 stycznia. Z tej okazji Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało kilka propozycji on-line.

Apel dotyczący czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w naszym regionie, w szczególności w latach 1939-1956 wystosował Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, podjęty uchwałą z 26 maja 2020 roku. Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach przypadają 18 stycznia i obchodzone są po raz drugi w naszym regionie.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego apeluje o przyłączenie się do obchodów: Jest to hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym(…)którzy w naszym regionie  w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów. Tu zostali zamordowani i trwale okaleczeni fizycznie i psychiczne. Wszystkim im jesteśmy winni pamięć, a także jesteśmy zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o tamtych wydarzeniach.

Z okazji obchodów Muzeum Historyczne w Ełku proponuje działania on-line:

1)       Na swojej stronie oraz na profilu facebookowym, muzeum udostępniło linki na temat aktualnej oferty edukacyjnej w wyżej wymienionym temacie. Są to odcinki „Wirtualnego spacerownika po mieście niezwykłym” poświęcone tematom: „Białe plamy, czyli Ełk w Trzeciej Rzeszy” oraz „Ełk w czasach stalinowskich”.

2)       Na kanale YouTube MHE dostępne jest nagranie z wykładu otwartego dr. Stefana m. Marcinkiewicza nt. „Jakow Dżugaszwili (1907-1943). Nieznany epizod w Oflagu 56 (Bogusze/Prostki)”. Dr. Marcinkiewicza będzie można posłuchać również w trakcie Otwartej Lekcji Muzealnej online, która odbędzie się 19 stycznia o godz. 18.00 na profilu Facebooka MHE. Temat planowanego spotkania to „Obóz koncentracyjny jako instrument terroru i eksterminacji. Przykład nazistowskiego obozu jenieckiego w Boguszach/Prostkach (1941-1945)”.

3)       Udostępnione zostały również wspomnienia Teresy Ostrowskiej, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny pt . „Wojna oczami dziecka”.

4)       Muzeum Historyczne zachęca także do obejrzenia naszej wirtualnej wystawy „Totalitaryzmy w polskiej sztuce ludowej” prezentującej dzieła polskich twórców ludowych z kolekcji niemieckiego pastora Louisa Galinskiego.

Więcej na:

https://muzeum.elk.pl/aktualnosci/dzien-pamieci-ofiar-obu-totalitaryzmow-na-warmii-i-mazurach-2/4201/

https://www.facebook.com/MuzeumHistoryczneWElku/posts/573000414136392

Kategorie aktualnośći: