Aktualności

Autor: PSK | Data publikacji: 10 Października 2023

Wybory parlamentarne i referendum ogólnokrajowe – praktyczne rady dla głosujących

10 Października 2023, Autor: PSK

Już w niedzielę (15 października) odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowe. Zadbajmy o wysoką frekwencję i skorzystajmy z prawa do głosowania. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dla wyborów zawierającymi praktyczne porady m.in. gdzie głosować oraz jak prawidłowo oddać głos. ZOBACZ FILM.

Dlaczego warto iść na wybory?

Wybory tuż, tuż ! Już 15 października w godz. 7.00 – 21.00 będziemy mogli wziąć udział w głosowaniu i zdecydować, jak będzie wyglądała przyszłość naszej ojczyzny w najbliższych latach.

Możliwość głosowania to nasze konstytucyjne prawo, a aktywne uczestnictwo w wyborach to wyraz naszego patriotyzmu. Miejmy świadomość, że nasz głos ma znaczenie, wtedy nie zabraknie nam motywacji, by pójść do urny i zachęcić najbliższych, sąsiadów. Wysoka frekwencja to sukces nas wszystkich, świadcząca o zaangażowaniu, nie obojętności.

Pamiętajmy ! Prawo do głosowania to przywilej. Brak decyzji to zawsze zła decyzja, podejmij swoją i idź do urny.

Kto może głosować?

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ma obywatel polski, który:

1) najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;

2) nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

3) nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;

4) nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Gdzie głosować?

Wyborca automatycznie ujęty jest w rejestrze wyborców w miejscu swojego zameldowania na pobyt stały. Jeżeli ktoś ma wątpliwości lub wie, że nie posiada zameldowania sprawdzić to może:

-        samodzielnie w aplikacji mObywatel 2.0 -> zakładka Wybory;

-        telefonicznie w Referacie Spraw Obywatelskich – tel. 87 732 61 00;

-        osobiście w Referacie Spraw Obywatelskich – ul. Marsz. J. Piłsudskiego 6 (Dowody osobiste/Ewidencja ludności).

Wykaz lokali wyborczych (22 lokale) w Ełku, w tym lokali dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (11 lokali) znajduje się pod adresem:    https://bip.elk.warmia.mazury.pl/system/obj/39703_obwieszczenie_o_obwodach_m.Elk.pdf

Możesz wybrać lokal, w którym będziesz głosował. Zgłoszenia do 12 października.

Każdy wyborca, w tym wyborca niepełnosprawny, może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania.

Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu powinien on złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Dotyczy to także osób stale zamieszkałych za granicą, który będzie przebywał w dniu wyborów w kraju.

Wnioski papierowe dostępne są w urzędzie – Referat Spraw Obywatelskich lub na BIP urzędu:

 https://bip.elk.warmia.mazury.pl/procedury/11/180/WYBORY_-_Glosowanie_poza_miejscem_stalego_zamieszkania/

Można też przy użyciu profilu zaufanego złożyć wniosek elektronicznie: https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania

Po złożeniu powyższego wniosku wyborca zostanie skreślony ze spisu w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Zgłoszenia do 12 października.

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie miasta, w terminie od dnia 1 września 2023 r. do dnia 12 października 2023 r. Wniosek składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem.

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie miasta.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Głosowanie w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej.

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.

Wyborcy ujęci w spisie wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Wyborcy, którzy przybędą do wyżej wymienionych jednostek przed dniem wyborów, a nie będzie ich w spisie wyborców, zostaną dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w dniu głosowania.

Wyborcy, którzy przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu głosowania, będą mogli głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.

Kogo wybieramy?

Wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości.

Wyborcy wydaje się po jednej karcie do głosowania w:

-        wyborach do Sejmu,

-        wyborach do Senatu,

-        w referendum.

W przypadku gdy wyborca podczas odbioru kart do głosowania odmówi przyjęcia jednej albo dwóch z nich, wydający karty członek komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” czyni właściwą adnotację.

Jak prawidłowo oddać głos?

W WYBORACH DO SEJMU: głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

W WYBORACH DO SENATU: głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

W REFERENDUM: głosujący odpowiada oddzielnie na poszczególne pytania, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok odpowiedzi pozytywnej „TAK” albo w kratce z lewej strony obok odpowiedzi negatywnej „NIE”.

Więcej informacji o wyborach na: https://bip.elk.warmia.mazury.pl/235/Wybory/ 

Zobacz nagranie prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza: https://youtu.be/3zmwsV9okMc


Kategorie aktualnośći: