Aktualności

Autor: Izabela Kołowska | Data publikacji: 21 Lutego 2024

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 Lutego 2024, Autor: Izabela Kołowska

Dziś 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące.

W tym roku mija 25 lat od ustanowienia przez Konferencje Generalną UNESCO 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Data ta upamiętnia tragiczne wydarzenie, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony nie po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, tylko po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych.

Mimo postępów, jakie udało się poczynić na świecie w zakresie edukacji wielojęzycznej i zrozumienia jej wagi, zwłaszcza we wczesnym okresie szkolnym, w dalszym ciągu 40 procent populacji świata nie ma dostępu do edukacji w języku, którym posługuje się na co dzień lub który rozumie.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024 jest okazją do przypomnienia społeczności międzynarodowej, że edukacja wielojęzyczna usprawnia proces uczenia się, gdy język nauczania jest pierwszym językiem ucznia.

Podczas obchodów tego dnia w siedzibie UNESCO w Paryżu odbędą się dwie dyskusje panelowe dotyczące edukacji wielojęzycznej. Dyskusje będą dotyczyły:

1) edukacji wielojęzycznej jako kluczowego elementu wysokiej jakości uczenia się,

2) edukacji wielojęzycznej jako filaru uczenia się międzypokoleniowego.

UNESCO konsekwentnie podkreśla rolę wielojęzycznej edukacji opartej na pierwszym języku, zwanym również językiem ojczystym lub językiem domowym, podczas corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspiera naukę języka polskiego na całym świecie

Instytucje podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki realizują szereg działań ukierunkowanych na promowanie języka polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

ORPREG odgrywa istotną rolę w kształtowaniu i podtrzymywaniu tożsamości narodowej wśród Polaków i Polonii żyjącej poza granicami kraju. Realizuje to m.in. przez nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim, ułatwiając im tym samym ewentualny powrót do polskiego systemu edukacji.

- „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Mikołaj Rej

Kategorie aktualnośći: