Aktualności

Autor: Paulina Omilianowicz | Data publikacji: 17 Stycznia 2018

Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem w obszarze rewitalizacji „Śródmieście” Gminy Miasta Ełk

17 Stycznia 2018, Autor: Paulina Omilianowicz

Autorem opracowania jest Pan Tadeusz Kaźmierak - ekspert z Instytutu Rozwoju Miast. Dokument został przygotowany w toku spotkań roboczych autora z pracownikami Wydziału Mienia Komunalnego, Wydziału Strategii i Rozwoju oraz przedstawicielami Administrator Sp. z o.o.  - zarządcy miejskich nieruchomości. 

Związek procesu rewitalizacji i problematyki zasobu komunalnego jest wyraźnie widoczny na różnych płaszczyznach. Realizacja Program Rewitalizacji wymaga spojrzenia na zasób komunalny jako na potencjał wspomagający zasadnicze, społeczne projekty rewitalizacyjne. W ten sposób zagadnienia dotyczące zasobu komunalnego znajdują się w głównym nurcie procesu rewitalizacji w Ełku.

W pierwszym rozdziale niniejszego opracowania opisano zasób mieszkaniowy Ełku pod względem ilościowym. Podano liczbę mieszkań komunalnych na przestrzeni ostatnich lat, liczbę budynków z podziałem na rodzaj władania, zreferowano kwestię sprzedaży i budowy mieszkań wraz z prognozą na kolejnych pięć lat. Rozdział kończy tabela zestawiająca przewidywaną wielkość zasobu mieszkaniowego z podziałem na mieszkania wynajmowane na czas nieoznaczony i lokale socjalne w kolejnych latach do roku 2022. Drugi rozdział poświęcono aspektom technicznym zasobu komunalnego. Jego podsumowaniem jest prognoza stanu technicznego budynków do roku 2022. Trzeci rozdział definiuje potrzeby remontowe na obszarze rewitalizacji i przedstawia plan remontów w kolejnych latach do roku 2022. W rozdziale czwartym omówiono źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej i sporządzono prognozę wydatków do roku 2022. Rozdział piąty poświęcony jest Innym działaniom mającym na celu poprawę wykorzystania i racjonalizację gospodarowania zasobem mieszkaniowym na obszarze rewitalizacji. Rozdział szósty zawiera analizę dostępnych i wykorzystywanych lokali użytkowych w zasobie komunalnym na obszarze rewitalizacji w kontekście przeznaczenia części z nich na cele społeczno – kulturalne.Ostatni rozdział przedstawia specyficzną dla Ełku problematykę podwórek, które wymagają uporządkowania i mogą być miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców dzięki zaplanowaniu malej infrastruktury, szczególnie na potrzeby dzieci i młodzieży.

Treść dokumentu do pobrania znajduje się pod poniższym linkiem:

https://drive.google.com/file/d/18UqaewvcWgSZusY08czBHjgw1EjBu1hP/view?usp=sharing

Działania realizowane w ramach projektu „Nowe Śródmieście Miasta Ełk – wzór na rewitalizację", współfinansowanego ze środków unijnych.

Kategorie aktualnośći: