Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data wpisu: 30 Marca 2020

#48 Pozdrowienia z Orbassano dla mieszkańców Ełku

30 Marca 2020, Autor: Iga Arciszewska

W trudnym czasie światowej epidemii koronawirusa ważne jest wzajemne wsparcie. Ełczanie otrzymali pozdrowienia z partnerskiego miasta Orbassano we Włoszech. Złożył je za pośrednictwem facebooka Eugenio Gambetta, przewodniczący rady miasta. Podziękował on również prezydentowi Ełku za pamięć i wcześniej przesłane nagranie z pozdrowieniami dla mieszkańców Orbassano.

Nasze partnerskie miasto Orbassano leży na północy Włoch, w regionie Piemotu (nieopodal Turynu). Miasto jest niewielkie i liczy ok. 21 500 mieszkańców. W weekend liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła tam 60. Jest wśród nich również burmistrz miasta Cinzia Maria Bosso. Wielu chorych, w tym Pani burmistrz przechodzą chorobę łagodnie i przebywają w swoich domach.

Zobacz nagranie z Orbassano:

https://www.facebook.com/cinziamaria.bosso/videos/2960269583993618/?__tn__=%2CdlC-R-R&eid=ARA89UXUWPlncMBBClXU5B9TSCBm75I7AczE90TRUb9CEgam3tlZXKJK7dP0O2Xda8RQeCfG2IpOuCw_&hc_ref=ARRpQSSSOcjTkfaUdOwg2bdGmSEOJatCdjlzgP1LXxYkUcDyXenMjh1SQj3uCZbQAR4

Poniżej tłumaczenie słów Eugenio Gambetty:
Witam Cię, Tomasz, witam wszystkich! Dziękuję za pamięć, to bardzo miłe z Waszej strony! My również myślimy o Was często, wspominając miłe momenty, które razem przeżyliśmy. Tutaj sytuacja staje się naprawdę ciężka, nie możemy się doczekać chwili, kiedy skończy się ten koszmar, bo jest wielu zarażonych i wiele osób w kwarantannie. Cinzia jest w domu, czuje się dobrze, temperatura minęła i nie może się doczekać kiedy wróci do pracy i zaangażuje się także ona. Ja wykonuję moją pracę w biurze i miejmy nadzieję, że ten koszmar minie szybko. Serdeczne pozdrowienia dla Ciebie, dla Twoich Współpracowników i dla tych wszystkich drogich Ełczan, którzy goszczą nas zawsze z wielką radością i przyjemnością. Cześć Tomasz i Wszyscy!

 

W sobotę (28 marca) prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz za pośrednictwem facebooka przekazał słowa wsparcia i otuchy dla mieszkańców miasta Orbassano oraz wszystkich Włochów:

https://www.facebook.com/andrukiewicztomasz/videos/611844412880028/UzpfSTEwMDAwMDExNDE3MTAyODo0MTQxNTE3ODE5MTk1MzE2/?__tn__=%2CdlC-R-R&eid=ARBFXrnuY23cvuOv563ylqqvOy0G8dcFAv7dNJN1tSJWwuOxVHSdq3gyNvu01sX_c3QEfAGMCBqUA084&hc_ref=ARTwz_g7unQVb55HP8PmDHdgUqJ9xfRr_mRL_eNjBVzJL1E0Igoq3tv7-SjJKs8PEMg

 

Tłumaczenie nagrania prezydenta Ełku:

Witajcie przyjaciele, Droga Cinzio, mieszkańcy Orbassano, obywatele Włoch

Pozdrawiam Was serdecznie z Ełku, z Polski. Wiem, że koronawirus bardzo dotknął naród włoski, w tym mieszkańców miasta Orbassano i Ciebie droga Cinzio.

Cały czas o Was myślimy. Na bieżąco śledzimy informacje w mediach o sytuacji we Włoszech i na całym świcie. Mam nadzieję, że poradzicie sobie z epidemią i szczęśliwie wrócicie do zdrowia. Dbajcie o sobie i Waszych bliskich.

Póki co nie ma jeszcze w Ełku przypadku zachorowania na koronawirusa. Dużo osób jednak przebywa na kwarantannie.

Ełczanie stosują się do zaleceń inspekcji sanitarnej i rządu. Ograniczamy nasze codzienne kontakty do minimum. W Ełku mamy zamknięte m.in. szkoły, przedszkola, instytucje kultury, sportowe i sklepy odzieżowe. Restauracje przyjmują zamówienia posiłków na dowóz.

Ze względów bezpieczeństwa zmieniliśmy też organizację pracy w naszym urzędzie. Część osób pracuje zdalnie w domach.

Wielu młodych ludzi troszczy się też o osoby starsze i pomaga w codziennych obowiązkach, takich jak np. robienie zakupów, wykupowanie recept czy opłacanie rachunków.

Jednak pomimo trudnej sytuacji nie tracimy wiary i mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Tego również życzymy Wam.

Dajcie proszę znać jak sobie radzicie. Ślemy pozdrowienia z Ełku dla Was, Waszych bliskich oraz mieszkańców.