Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 27 Maja 2020

30 lat w Polityce Społecznej Ełku

27 Maja 2020, Autor: Iga Arciszewska

Wśród licznych inicjatyw na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców Ełku należy wymienić m.in. budowę Szpitala Miejskiego „Pro – Medica”,  wdrożenie Ełckiej Karty Rodziny 3+, Ełckiej Karty Seniora, realizację bezpłatnych szczepień, a także powstanie Bezpiecznej Szkoły Rodzenia oraz Poradni Laktacyjnej. To również szereg działań profilaktycznych, m.in. praca streetworkerów oraz funkcjonowanie Poradni Rodzinnej czy Klubu Senior +.

Z historii Szpitala „Pro – Medica” w Ełku

W 2001 r. w szpitalu miejskim usytuowanym jeszcze wówczas przy ul. Mickiewicza w miejsce Oddziału Zakaźnego powstał Zakład Pielęgnacji Opiekuńczej. Rok później w maju 2002 do użytku został oddany nowy Szpital „Pro – Medica” Sp. z o. o. w Ełku. Tuż po otwarciu w sierpniu został uruchomiony Oddział Rehabilitacji oraz zakupiona komora laminarna umożliwiająca rozwój chemioterapii onkologicznej. W 2006 r. otwarto  Chirurgię Onkologiczną. Do 2010 r. wybudowano Centralną Sterylizatornię, Stację Dializ oraz zakupiono trzy karetki pogotowia. W 2012 roku miało miejsce oficjalne otwarcie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Pracownia Tomografii Komputerowej. Z kolei w 2015 r. oddano do użytku nowy Blok Operacyjny.

W kolejnych latach w szpitalu zrealizowana została inwestycja polegająca na wykorzystaniu geotermii do przygotowania ciepłej wody użytkowej i czynnika chłodniczego do central wentylacyjnych. Generuje to oszczędności energetyczne w budynku. Dostosowano również pomieszczenia po ratownictwie medycznym na cele Rehabilitacji Dziennej dla dzieci (2017 r.). Przebudowano pomieszczenia szpitala na potrzeby Oddziału Ginekologicznego (2018 r.). Aktualnie realizowany jest duży projekt, dzięki któremu szpital wyposażony zostanie w specjalistyczny sprzęt medyczny o wartości 5 mln zł.

 

Ochrona zdrowia

Od 2009 roku w Ełku przeprowadzane są bezpłatne szczepienia przeciw grypie  osób starszych po 65 roku życia. W 2012 r. we współpracy z „ Pro-Medica” w Ełku zorganizowano bezpłatną Szkołę Rodzenia, a od 2013 r. rozpoczęła działalność Poradnia Laktacyjna, której celem jest wspieranie karmienia naturalnego. W Ełku realizowany jest również program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dzieci powyżej 2 roku życia. Od 2013 r. organizowane są też Fora Onkologiczne, na których poruszane są tematy związane z samokontrolą zdrowia, propagowaniem zdrowego trybu życia oraz zwiększenie wiedzy o chorobach nowotworowych. Natomiast od 2014 r. odbywają się Fora Kardiologiczne „Ełk – tu bije moje serce”, których celem jest podkreślenie istoty profilaktyki, przeciwdziałania i prowadzenia zdrowego stylu życia w chorobach serca.

 

Polityka prorodzinna

Od 2000 r. co roku organizowane są ełckie obchody Dni Rodziny, podczas których odbywa się szereg wydarzeń dla całych rodzin. Od 2007 r. przy Prezydencie Miasta Ełku działa Rada Rodziny, której celem jest m.in. prorodzinne ukierunkowanie służy zdrowia oraz wspieranie działań przyjaznych rodzinie. Z kolei od 2009 r. w październiku organizowany jest Ełcki Dzień Solidarności Międzypokoleniowej, dzięki któremu możliwe jest nawiązanie porozumienia i współpracy osób w różnym wieku. Również w 2014 r. przy Parafii Miłości Bożej w Ełku otwarta została Świetlica Wielopokoleniowa.

W ramach programu "Ełk miastem szczęśliwego i bezpiecznego rodzicielstwa” od maja 2013 r. wdrożona została Ełcka Karta Rodziny 3+. Celem jej jest wspieranie funkcji rodziny wielodzietnej, poprawa warunków materialnych, a  przede wszystkim promocja modelu rodziny wielodzietnej. Posiadacze kart mogą korzystać m.in. ze zniżek w Ełckim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a także w opłatach za przedszkola.

W 2014 r w celu zapewnienia seniorom Miasta Ełku wpływu na sprawy dotyczące działalności całej społeczności miejskiej, a zwłaszcza na sprawy najstarszych mieszkańców prezydent powołał Radę Senioralną przy Prezydencie Miasta Ełku. Od 2016 r. w Ełku funkcjonuje również Ełcka Karta Seniora.

 

Pomoc społeczna

W 2014 roku zakończył się również remont Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który przyczynił się do podniesienia jakości świadczonych usług, a także poprawy poczucia komfortu osób korzystających z pomocy ośrodka. Natomiast w celu wsparcia rodzin przejawiających trudności  w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w 2012 r. powołani zostali Asystenci Rodziny.

W 2016 r. w Ełku rozpoczął działalność Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera, który aktualnie funkcjonuje pod nazwą „Lawendowy Zakątek”. Jest do drugi obok ŚDS „Pod Kasztanami” dom wspomagający mieszkańców naszego miasta.

 

W latach 2016-2017 realizowana była inwestycja przebudowy i rozbudowy budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W 2017 r. w Ełku powstał Klub Senior+, w którym utworzona została placówka dziennego pobytu dla seniorów. Uruchomione zostały również usługi teleopiekuńcze, które są innowacyjnym narzędziem wparcia osób starszych (2018 r.). W 2018 r. utworzony został Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej, a 2019 r. powstało Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej pełniące funkcje aktywizacji społeczno – zawodowej mieszkańców naszego miasta. W Ełku realizowany jest również m.in. projekt Wsparcie Ełckich Rodzin. Miasto szczególnie dba także o rodziny, w których występuje przemoc i w tym celu powołany został Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

 

Profilaktyka

W celu zachęcenia młodzieży do aktywnego stylu życia, odkrywania swoich talentów i rozwijania pasji od 2009 r. w Ełku pracę z młodzieżą podjęli streetworkerzy, czyli pedagodzy uliczni. Z kolei w 2010 r. przy Urzędzie Miasta Ełku powołana została Poradnia Rodzinna, która świadczy nieodpłatną pomoc w następujących formach: poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konsultacji psychiatrycznych dla dzieci, grup socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży, grup dla kobiet współuzależnionych oraz poradnictwo prawne.

Co roku w mieście organizowany jest również szereg pikników rodzinnych, w tym pod hasłem „Rodzina wolna od niemocy”, podczas których prowadzone są konsultacje ze specjalistami, mobilne punkty pomocowe oraz promowany jest zdrowy styl życia bez uzależnień.

Kategorie aktualnośći: