Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 01 Grudnia 2020

Ozdrowieńcu! Możesz oddać osocze i uratować komuś życie

01 Grudnia 2020, Autor: Joanna Kowalewska

Miejski Szpital Pro-Medica zachęca do oddawania osocza. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą je oddać po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji. Osocze ozdrowieńców przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Osocze osoby, która chorowała na koronawirusa i wyzdrowiała zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Pro-Medica Sp. z o.o. wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie prosi o zgłaszanie się do oddawania osocza:

4 kroki do oddania osocza:

Krok 1

Osoby chętne do oddania osocza powinny kontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie na numery telefonów:

  • 89 524 55 77 w godz. 11.00 - 14.00
  • 668 017 797 w godz. 7.00 – 14.00

lub przez stronę www.rckikol.pl zakładka ozdrowieńcy.

Krok 2

Po uzyskaniu informacji z RCKiK w Olsztynie, zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Pracownią Immunologii Transfuzjologicznej Pro-Medica w Ełku. Nr tel. 87 620-95-11.

Krok 3

W pracowni Immunologii, po zebraniu min. 20 osób zostanie ustalony termin pobrania próbek krwi na wstępne badania. Próbki krwi zostaną pobrane w Centralnym Laboratorium Analitycznym Pro-Medica Sp. z o.o.

Krok 4

Po wstępnym zakwalifikowaniu tych osób będzie zorganizowany bezpłatny transport do RCKiK w Olsztynie celem pobrania osocza od ozdrowieńców.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób,

a)  które przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:

  • 28 dni od zakończenia objawów;
  • 18dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

b)   w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2,

c)   po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.

Kategorie aktualnośći: