Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data wpisu: 08 Maja 2021

76. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej i Święto Polskich Dzieci Wojny. Z tej okazji przedstawiciele miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń i uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

W Ełku nie zapomniano o ofiarach II wojny światowej i Święcie Polskich Dzieci Wojny, które przypada 8 maja. Mimo nadal trwającej epidemii, odbyły się skromne obchody tego dnia. Jak co roku w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbyła się msza św. w intencji ofiar.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wraz ze swoim zastępcą Arturem Urbańskim złożyli także dzisiaj kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tamtego czasu.

Największy w dziejach konflikt zbrojny zakończył się w Europie 8 maja 1945 roku podpisaniem przez Niemcy aktu bezwarunkowej kapitulacji. Pod względem stosowanych przez nazistowskie Niemcy metod eksterminacji II wojna światowa nie miała swojego odpowiednika w historii. Bilans strat to ponad 60 mln zabitych na całym świecie. Straty polskie to około 6 mln ofiar okupacji niemieckiej (w tym ok. 3 mln polskich Żydów) oraz ok. 570 tys. ofiar totalitarnego systemu sowieckiego. Do tego dochodzą olbrzymie straty materialne, a znaczna część Europy leżała w gruzach.

Ogólnopolskie Święto Dzieci Wojny zostało ustanowione podczas I Kongresu Polskich Dzieci Wojny w dniu 8 maja 2017 roku w Sejmie RP.