Aktualności

Autor: J.K. | Data publikacji: 18 Października 2021

Ełk-Nettetal. 20 lat Stowarzyszenia Partnerstwa Miast

18 Października 2021, Autor: J.K.

Stowarzyszenie Partnerstwa Miast Nettetal-Ełk obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec w dniach 2-5 października przebywał z wizytą w Nettetal. Jednym z punktów spotkania było wygłoszenie wykładu przez dyrektora muzeum: „Z Lyck do Ełk. Miasto i jego historia(e)“.

Fot. Renate Dyck, Norbert Müller, Rafał Żytyniec

W dniach 2-5 października dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec przebywał z wizytą w Nettetal. Okazją do odwiedzin była dwudziesta rocznica powstania Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Nettetal-Ełk. Rocznica ta przypadła na rok 2019, niestety ze względu na panującą pandemię wcześniejszy wyjazd do Niemiec nie był możliwy.

2 października dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku uczestniczył we mszy św. z okazji poświęcenia odrestaurowanego siedmiometrowego krzyża w tzw. Kreuzgarten (Ogrodzie Krzyży), który powstał w 1950 r. z inicjatywy ks. Petera Schallenberga na terenie wysadzonego w powietrze bunkra stanowiącego część dawnej Linii Zygfryda. Na terenie Ogrodu znajdują się stacje drogi krzyżowej oraz pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii w Nettetal, ks. Günter Puts, który w kazaniu wygłosił kilka zdań w języku polskim, podkreślając wagę pojednania pomiędzy Polską i Niemcami.

Uroczyste spotkanie z okazji 20. rocznicy partnerstwa miast Ełk-Nettetal odbyło się 2 października w godzinach wieczornych. Podczas spotkania dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku wygłosił okolicznościowy wykład na temat: „Von Lyck nach Ełk. Die Stadt und ihre Geschichte(n)” („Z Lyck do Ełk. Miasto i jego historia(e)“ oraz odczytał list od Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza. Oprócz prezes Renate Dyck i członków Stowarzyszenia Partnerstwa Miast oraz przedstawicieli Fundacji Adalberta (przed dwudziestu laty współinicjatora partnerstwa obu miast) na spotkaniu obecny był również burmistrz Nettetal Christian Küsters, który w swoim przemówieniu podkreślił chęć kontynuacji wspólnych działań w ramach partnerstwa z Ełkiem.

Program pobytu w Nettetal obejmował również zorganizowane 4 października spotkanie z emerytowanym prezydentem RFN Joachimem Gauckiem. Prezydent przebywał w Nettetal na zaproszenie stowarzyszenia organizującego Dni Literatury. Podczas spotkania w ratuszu, w którym uczestniczył burmistrz Nettetal, radni miejscy i zaproszeni goście, wspomniane zostało również partnerstwo obydwu miast. Temat ten żywo zainteresował prezydenta Gaucka, który od razu skojarzył Ełk z miejscem urodzenia Siegfrieda Lenza. Następnie o godz. 20.00 odbył się wieczór autorski z udziałem prezydenta, podczas którego zaprezentował on swoją najnowszą książkę „Toleranz: einfach schwer”.

Warto również wspomnieć spotkanie z przewodniczącą Wspólnoty Niemieckich Mieszkańców Powiatu Ełckiego (Kreisgemeinschaft Lyck) Bärbel Wiesensee. Pani przewodnicząca przekazała Muzeum Historycznemu w Ełku zbiór ponad 100 pocztówek i fotografii dawnego Ełku pochodzący z archiwum Wspólnoty.

Należy podkreślić zaangażowanie podejmowane przez przewodniczącą Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Nettetal-Ełk, panią Renate Dyck, na rzecz intensyfikacji i ożywienia dotychczasowych kontaktów przerwanych przez pandemię koronawirusa. Burmistrz Christian Küsters wyraził natomiast chęć odwiedzin naszego miasta w najbliższym możliwym terminie.

Kategorie aktualnośći: