Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data wpisu: 17 Sierpnia 2022

Festiwal Ełk na Trzy Oktawy

17 Sierpnia 2022, Autor: Joanna Kowalewska

Ełckie Centrum Kultury zaprasza na festiwal muzyczny „Ełk na Trzy Oktawy”, który odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia w amfiteatrze ECK. W czwartek odbędzie się Letnia Gala Operowa, w piątek – koncert Tribute To Michael Jackson. W sobotę usłyszymy koncert Cappella Gedanensis, a w niedzielę zagra trio akordeonowe „Motion Trio”. Wstęp bezpłatny.

VII edycja Festiwalu muzyki klasycznej i nie tylko „Ełk na Trzy Oktawy” to cztery wieczory uczty muzycznej, na której będzie można posłuchać wielu wspaniałych wykonawców. Wstęp wolny.

Program festiwalu:

Czwartek (18 sierpnia) - godz. 19.00, Amfiteatr ECK

Koncert „Usta Milczą, Dusza Śpiewa”

 • Małgorzata Trojanowska — sopran
  Jest nagradzaną laureatką wielu konkursów wokalnych. Od 2007 roku współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko, z którym wykonała wiele dzieł oratoryjnych i operowych. Wielokrotnie występowała na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz gościła na festiwalach muzycznych. Kilkukrotnie otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Ełku.
 • Aneta Łukaszewicz – mezzosopran
  Solistka Polskiej Opery Królewskiej. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej, którą z wyróżnieniem ukończyła w klasie prof. Jerzego Artysza (2004). Na studiach była stypendystką Ministra Kultury. Działalność koncertową rozpoczęła już w czasie studiów, biorąc udział w wykonaniach dzieł oratoryjnych Bacha, Handla, Vivaldiego, Pergolesiego, Mozarta, Rossiniego, Moniuszki, Szymanowskiego, Mahlera. Występowała u boku znakomitych artystów oraz współpracowała z wieloma orkiestrami.
 • Rafał Żurek – tenor
  Ukończył ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie profesora Jerzego Knetiga oraz studia na tym samym wydziale na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Współpracuje z teatrami Polskiej Opery Królewskiej oraz Opery Bałtyckiej.
 • Tomasz Rak – baryton
  Tomasz Rak współpracuje z najważniejszymi scenami operowymi w Polsce, m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie. Wieloletni solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie występował w licznych spektaklach. Koncertował również na wielu innych prestiżowych scenach takich jak: Palais des Beaux-Arts w Brukseli czy Koningin Elisabethzaal w Antwerpii, a także w Indiach i Kanadzie.
 • Robert Marat – fortepian
  Pianista i pedagog, profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wychowanek szkół muzycznych w Białymstoku. Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Studiował również kameralistykę, a także grę na organach i klawesynie. Jest laureatem konkursów pianistycznych oraz wielu nagród w zakresie muzyki kameralnej. Przez trzy dekady pracował w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest nauczycielem szkół muzycznych w Białymstoku.


Piątek (19 sierpnia) - godz. 19.00, Amfiteatr ECK

Koncert – Tribute To Michael Jackson - największe przeboje „króla popu” w wykonaniu młodych artystów. Nie zabraknie takich przebojów jak „Billie Jean”, „Rock with You”, Smooth Criminal” czy „Black or white”, przygotowanych specjalnie na ten wieczór.

 Największe przeboje Michaela Jacksona wykonają:

 • Klaudia Kaczyńska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na specjalności Wokalistyka Jazzowa oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Od 2017 roku pracuje jako pedagog i nauczyciel śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne. Inspiracje muzyczne czerpie z szeroko pojętej muzyki jazzowej, etnicznej oraz elektronicznej.
 • Dominika Krassowska – ełczanka, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureatka licznych międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych festiwali muzycznych. Wykonuje szeroko pojętą muzykę rozrywkową, głównie jazz, soul, r&b oraz muzykę etniczną.
 • Mateusz Wiśniewski – wokalista, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, klasa śpiewu jazzowego. Współpracuje z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”.  

Akompaniować będzie zespół w składzie:

 • Kacper Kasprzak – instrumenty klawiszowe, stypendysta Prezydenta Miasta Ełku
 • Michał Dykban – gitary
 • Maciej Domagalski – perkusja
 • Bartłomiej Werachowski – gitara basowa

Koncert jest realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Ełku.


Sobota (20 sierpnia) - godz. 19.00, Amfiteatr ECK

Koncert – Cappella Gedanensis - reprezentacyjny zespół Miasta Gdańska powstały w roku 1981 dzięki inicjatywie Aliny Kowalskiej-Pińczak. Założeniem była kontynuacja działającej od XVI wieku Kapeli Rady Miejskiej w Gdańsku. Od roku 1992 zespół jest Samorządową Instytucją Kultury Miasta Gdańska i uświetnił  wiele uroczystości związanych z wizytą ważnych osobistości. W krótkim czasie zespół wystąpił w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Azji oraz prezentował się na znaczących festiwalach muzycznych na całym świecie.

Koncert pod batutą Jacka Brzoznowskiego realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Ełku.


Niedziela (21 sierpnia) - godz. 19.00, Amfiteatr ECK

Koncert – Motion Trio - polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Założony ponad dwadzieścia pięć lat temu zespół przeszedł swą artystyczną drogę od koncertów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata. Motion Trio wystąpiło w czterdziestu czterech krajach świata na wszystkich kontynentach. Znakiem rozpoznawczym jest niezwykle oryginalne brzmienie tria, osiągane przy zachowaniu dźwięku akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Artyści polegają jedynie na swojej doskonałej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie. Trzynaście albumów wydanych do tej pory przez zespół zdobyło szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej, jak i klasycznej.

 Więcej na: http://eck.elk.pl/wydarzy/elk-na-trzy-oktawy-2022/