Aktualności

Autor: M.S./ BOP | Data publikacji: 01 Lutego 2023

Podziel się 1,5% podatku z pożytkiem dla Ełku

01 Lutego 2023, Autor: M.S./ BOP

Urząd Miasta Ełku zachęca mieszkańców miasta do wsparcia ełckich Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) poprzez przekazanie im 1,5% przy rozliczaniu podatku dochodowego za rok 2022.

Po raz pierwszy w tym roku, będzie można przekazać większy niż dotąd procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – w wysokości 1,5% podatku, to o 0,5% więcej aniżeli dotychczas.

Ełckie organizacje pożytku publicznego uprawnione do odpisu 1,5% podatku za 2022 r.:


Podmioty uprawnione - czyli kto może przekazać 1,5%

Prawo, by przekazać 1,5% podatku dotyczy wszystkich podatników rozliczających w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Mogą go rozliczyć zatem podatnicy rozliczający się:

  • poprzez skalę podatkową (niezależnie od źródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji, czy z tzw. innych źródeł), czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 12% i 32%,
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.

Jak przekazać 1,5% podatku

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1,5% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:

  • numer KRS organizacji,
  • przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5%.

Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będą przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

Uwaga! W 2022 roku zmianie uległy również przepisy dotyczące przekazywania 1,5% podatku na rzecz OPP przez emerytów i rencistów. Jak informuje Ministerstwo Finansów ,,emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne. Wówczas, organ podatkowy przekaże kwotę w wysokości 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w PIT-40A tej organizacji, którą emeryt lub rencista wybrał w poprzednich latach. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym (nie składają zeznania PIT-37 albo PIT-36)".

W deklaracji rocznej podatnik może również zaznaczyć, że chce przekazać swoje dane obdarowanej organizacji. Wówczas zaznacza pole, poprzez które upoważnia organy skarbowe do przekazania informacji o darczyńcy (czyli własne dane osobowe) oddającym 1,5%. Jeśli podatnik wyrazi zgodę na przekazanie tych informacji, do OPP trafią:

- dane identyfikacyjne (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, oraz

- wysokość kwoty, przekazanej na rzecz tej organizacji,

- przeznaczenie kwoty, przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy).

Są to dane, które mogą posłużyć organizacji celem podziękowania podatnikowi za przekazanie kwoty. Jeżeli podatnik nie będzie chciał ujawnić swoich danych (pozostać anonimowy), nie musi danych przekazywać i wyrażać zgody. Mimo to może on oczywiście przekazać 1,5% podatku.

Kampania samorządu miasta "1,5% z Pożytkiem dla Ełku" ma na celu dodatkowe wsparcie działających na rzecz mieszkańców Ełku organizacji pożytku publicznego.

Termin składania zeznań podatkowych za rok 2022 mija 2 maja 2023 r.


Kategorie aktualnośći: