Aktualności

Autor: Izabela Kołowska | Data publikacji: 13 Sierpnia 2024

Kolejne działania w sprawie odoru

13 Sierpnia 2024, Autor: Izabela Kołowska

W czwartek 8 sierpnia odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami PGO „Eko Mazury”. Spotkanie miało na celu omówienie postulatów przekazanych podczas protestu, wysłuchanie eksperta, przedstawienie obecnej sytuacji.

W spotkaniu, które odbyło się 8 sierpnia w siedzibie PGO „Eko Mazury” udział wzięli m.in.: mieszkańcy Ełku i Siedlisk – przedstawiciele protestujących, poseł na sejm  Anna Wojciechowska, poseł na sejm Janusz Cieszyński, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, prezes zarządu PGO „Eko Mazury” Bartosz Detkiewicz, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego Dariusz Wasilewski, pracownicy Urzędu Miasta oraz spółki „Eko Mazury”.

 Wysłuchano wystąpienia dr Rafała Lewickiego, eksperta w zakresie kontroli odpadów na składowiskach. Wg. Jego opinii gaz składowany w studni gromadzi się szybciej i więcej niż było to przewidywane, co czasami się zdarza, a mają na to wpływ m.in. warunki atmosferyczne, które się ciągle zmieniają, ale również rodzaj odpadów jaki jest przyjmowany. 

Najlepszym rozwiązaniem wg. dr Lewickiego jest zastosowanie odgazowania – spalania gromadzącego się gazu, przejście z odgazowywania pasywnego, które włącza się gdy zbierze się odpowiednia ilość gazu, do aktywnego, podczas którego gaz zasysany jest na bieżąco i spalany w pochodniach.

Gaz wtedy będzie spalany do takich składników, które nie powodują uciążliwości odorowej.

Podczas spotkania omówiono postulaty mieszkańców Ełku i Siedlisk, które przedstawili na proteście. Rozmawiano m.in. o audycie. Jak poinformował Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego - 8 sierpnia przed spotkaniem, został ustalony szczegółowy zakres audytu, aby można było skierować otwarte zapytanie o jego przeprowadzenie.

Zarówno mieszkańcy jak i prezydent Ełku zwrócili uwagę na to, że audyt to nie ma być jedynie sprawdzenie dokumentacji, ale przede wszystkim badania składowiska, morfologia żeby ustalić czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 Zgodnie ustalono, że Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" w Ełku powinien jak najszybciej zwrócić się  o przeprowadzenie audytu z badaniami i morfologią.

Mieszkańcy, 2 sierpnia, przedstawili pismo, w którym wskazali podmioty i instytucje, które ich zdaniem mogły by kompetentnie włączyć się w przygotowanie audytu i udzielić wsparcia jako eksperci m.in.:

- Katedra Ochrony i Kształtowania Środowiska, Politechnika Warszawska, Zespół Gospodarki Odpadami

- Centrum Ochrony Środowiska – laboratorium akredytowane.

 Mieszkańcy pytali, czy w związku z budową kurtyny i innymi działaniami w sprawie odoru, wzrosną opłaty za śmieci, ale na obecną chwilę przedstawiciele PGO nie wiedzą jaki będzie koszt eksploatacji kurtyny. Zadeklarowano, że jeżeli taki wzrost będzie, to zostanie on rozłożony na 12 samorządów należących do ZMGK.

 Podjęto również rozmowy nt. Energoutil Sp. z o.o. Prezydent Ełku wskazał, że kolejny raz został złożony wniosek do WIOŚ o przeprowadzenie kontroli specjalistycznymi urządzeniami.

Do prezydenta Ełku, z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przyszła również odpowiedź, iż zgłoszenia o uciążliwości zapachowej związanej z działalnością Energoutil Sp. Z o.o. wpływają sporadycznie, a podczas dotychczasowych kontroli prowadzenia działalności, nie była odczuwalna ponadnormatywna uciążliwość zapachowa. 

 Uczestnicy spotkania wspólnie ustalili, że powołanie specjalnej grupy doradczo-zadaniowej powinno nastąpić do 19 sierpnia 2024 r.

Kategorie aktualnośći: