Aktualności

Autor: Izabela Kołowska | Data publikacji: 15 Października 2024

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

15 Października 2024, Autor: Izabela Kołowska

Święto niewidomych i słabowidzących, czyli Międzynarodowy Dzień Białej Laski ustanowiony został w 1964 r. Dziś, 15 października obchodzimy je po raz sześćdziesiąty. W tym dniu szczególnie zwracamy uwagę na wyzwania, z jakimi mierzą się osoby niewidome i słabowidzące na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących, obchodzone jest corocznie 15 października od 1964 roku.

Początkowo święto nosiło nazwę Dzień Bezpiecznej Białej Laski i zostało proklamowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych.  Ogłosił je 15 października  1964 roku prezydent Lyndon S. Johnson. Kilka lat później, w 1969 roku w Kolombo na Cejlonie zorganizowano IV posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych. Podczas jego obrad 15 października został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody w skali globalnej zainicjowano już w 1970 roku. Uchwałę o europejskich obchodach podjęto na IV Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Unii Niewidomych, które odbyło się w Ustroniu w 1992. Rok później miały miejsce pierwsze oficjalne obchody w naszym kraju.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to dobra okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby i sytuację osób niewidomych i niedowidzących. Ten dzień pozwala na integrację osób niewidomych i niedowidzących z osobami pełnosprawnymi, otwiera ludzi na akceptację i empatię wobec osób niewidomych. Osoby pozbawione zmysłu wzroku, często „widzą” więcej niż inni. Uczą nas doceniać codzienność, okazywać wrażliwość wobec innych, pokazują, że świat może być barwny, pomimo dysfunkcji wzroku, można odnosić sukcesy zawodowe, rodzinne, spełniać swoje marzenia.

To również czas na refleksję, co każdy z nas może zrobić, aby wspierać osoby niewidome. Warto promować działania na rzecz dostępności – od wprowadzenia udogodnień w przestrzeni publicznej, przez rozwój technologii wspomagających, po podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa. Warto również zwrócić uwagę na wsparcie organizacji zajmujących się pomocą osobom z dysfunkcją wzroku oraz edukować siebie i innych, jak można efektywnie współpracować z osobami niewidomymi.

Kategorie aktualnośći: