Zakończenie prac na ełckiej stacji kolejowej
29 Października 2024, Autor: Tomasz Walczuk
Dzięki realizacji inwestycji skróci się czas jazdy pociągów na polskim odcinku Rail Baltiki. Pociągi pasażerskie przyspieszą nawet do 160 km/h, a towarowe – do 120 km/h. Inwestycja to korzyści i dla podróżnych i dla atmosfery. Szybkie koleje są w Europie alternatywą dla ruchu samochodowego i pozwalają na obniżenie emisji CO2 do atmosfery. Możliwości wykorzystania kolejowego transportu towarowego wpływają na rozwój regionów posiadających infrastrukturę kolejową.
Zmodernizowana stacja Ełk jest wygodna, nowoczesna i umożliwia dostęp do peronów również osobom z niepełnosprawnościami. Zakończenie prac w Ełku pozostawia efekty w postaci nowych peronów, układu torów oraz obiektów inżynieryjnych. Inwestycja to część miliardowego projektu – budowy międzynarodowej trasy Rail Baltica, dzięki której kolej w Ełku zyskała europejski standard. To kolejny krok przybliżający Polskę do nowoczesnych połączeń z krajami bałtyckimi.
Przebudowa dotyczy nie tylko stacji osobowej, ale i towarowej. Nie ma już osobnej stacji Ełk Towarowy, a cały układ torowy wchodzi w zakres stacji Ełk. Obecnie stacja Ełk to 40 km torów i 118 rozjazdów sterowanych komputerowo przez dyżurnych ruchu. Po przebudowie układu torowego możliwa będzie odprawa pociągów towarowych o długości do 740 m.
Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości 612 mln zł została zrealizowana w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”. Prace dofinansowano ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.




- Aktualności »
- Działania w sprawie odoru »
- Dystrybucja jodku potasu w Ełku »
- Dzieje się w Ełku - wydarzenia »
- Edukacja »
- Filmy z cyklu Bezpieczny Ełk »
- Filmy z cyklu Dzieje się w Ełku »
- Fundusz Dopłat z Budżetu Państwa »
- Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej »
- Innowacyjny MOF Ełk - projekt strategiczny FEWiM 2021-2027 »
- Inwestycje »
- Invest - aktualności »
- Invest - projekty inwestycyjne »
- Invest - Sprzedaż nieruchomości - Tryb przetargowy »
- Invest - Sprzedaż nieruchomości - Tryb bezprzetargowy »
- Invest - tereny inwestycyjne »
- Koronawirus - informacje »
- Kultura »
- Ku pamięci »
- Laureaci Nagrody Białej Lilii »
- Monitoring »
- NATO in Masuria »
- Nagrody i wyróżnienia dla Ełku »
- Nagrody i stypendia »
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 »
- Obrady Rady Miasta Ełku »
- Organizacje Pozarządowe »
- Pomoc Ukrainie »
- Poprawa efektywności energetycznej budynków »
- Program Priorytetowy Czyste Powietrze »
- Program WIADOMOŚCI MIEJSKIE »
- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg »
- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych »
- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych »
- Rządowy Program Odbudowy Zabytków »
- Rewitalizacja »
- Rozrywka »
- Rocznice i uroczystości »
- Sport »
- Utrudnienia i zmiany organizacji ruchu »
- Współpraca z zagranicą »
- Zaadoptuj ełckiego psa »
- Zadania realizowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych »
- KPO - Zielony transport publiczny »
- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne MOF Ełk »
- Podróże z klasą »