Wydarzenia

Od 29 Czerwca 2022 | Godzina: 18:00 Do 29 Czerwca 2022 | Godzina: 19:30 | Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
KINDER YORN – opowieści z żydowskiego miasteczka – koncert zespołu SENTIDO
Data: 29-06-2022 - 29-06-2022 | Godzina: 18:00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
MHE_baner_Pełno ich nigdzie_koncert-02.png

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza na KONCERT w ramach wystawy „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” :

KINDER YORN – opowieści z żydowskiego miasteczka

zespół SENTIDO w składzie:
Karolina Matuszkiewicz 
– wokal, skrzypce, kemancze, suka
Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal
Piotr Kopietz 
– akordeon, aranżacje, kierownictwo artystyczne

 

Termin: 29 czerwca 2022 (środa), godz. 18.00
Miejsce: namiot przed budynkiem MHE, ul. Wąski Tor 1
wstęp wolny!

 

O KONCERCIE:

„Kinder Yorn – opowieści z żydowskiego miasteczka”

Szeroko pojęta żydowska tradycja muzyczna inspirowała i wciąż inspiruje twórców oraz wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych. Jej bogactwo, różnorodność i niezaprzeczalny urok zjednują sobie rzesze słuchaczy na całym świecie. Dokonując gruntownej selekcji muzyki żydowskiej, zespół „Sentido” stworzył repertuar, w którym gra oraz śpiewa się emocje niezwykłe i zbyt silne, by je słowami zwykłymi wyrazić. W repertuarze znajdują się utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych, a także utwory inspirowane kulturą żydowską. Całość w autorskim opracowaniu muzycznym Piotra Kopietza. Autorami tekstów są m.in.: Jacek Cygan, Jerzy Ficowski, Roman Kołakowski, Agnieszka Osiecka.

W programie m.in.:  Alexander Olshanetsky – Miasteczko Bełz; Mordehaj Gebirtig – Kinder Yorn; Abraham Ellstein – Oj mame; Alexander Olshanetsky – Friling; Zygmunt Konieczny – Oczy tej małej; Zygmunt Konieczny – Chwalmy Pana. Program zwieńczony jest ciekawą narracją.


O ZESPOLE:

Karolina Matuszkiewicz – skrzypaczka, wokalistka, multiinstrumentalistka. Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec oraz AM w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Koncertuje na rzadko spotykanych instrumentach, takich jak: kemanche, suka biłgorajska, fidel płocka, kobyz.

Na stałe współpracuje z prof. Marią Pomianowską, Karoliną Cichą, Nikola Kołodziejczykiem, Gerardem Edery i Piotrem Kopietzem oraz okazjonalnie z zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. Jest założycielką zespołów T/Aboret, Karma Trio, Wiklinowa, Andre & the Giants (Rozen), z którymi czynnie koncertuje z autorskim programem.

Artystka w swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania audio i video zrealizowane dla wytwórni płytowych, radia i telewizji. Koncertowała w Rosji, Indiach, RPA, Wietnamie, Chinach, Tunezji, Anglii, Szkocji, Niemczech, Danii, Białorusi, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech i Francji. Koncertuje regularnie na wielu scenach muzycznych w całej Polsce.

Jest laureatką prestiżowych konkursów w dziedzinie muzyki tradycyjnej: II miejsce z zespołem „Karma Trio” na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie; Indywidualna nagroda wokalna imienia Anny Kiełbusiewicz na Mikołajkach Folkowych w Lublinie; III miejsce z zespołem „Karma Trio” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie; Nagroda Publiczności z zespołem „Karma Trio” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie; I miejsce i Grand Prix z kwartetem „T/Aboret” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie; Nagroda Publiczności z kwartetem „T/Aboret” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie; Dwukrotne zakwalifikowanie się do Finału konkursu „Nowa Tradycja” w Warszawie wraz z zespołem „T/Aboret”.

Arad Emamgholi – perkusista. Gra na instrumentach orientalnych. Urodził się w 1983 roku w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na daf (tradycyjny irański bęben obręczowy) w świątyni sufickiej. W 2002 roku ukończył studia z zakresu kinematografii na Uniwersytecie w Teheranie. Od 1992 roku prowadzi intensywną działalność koncertową, występując na prestiżowych festiwalach muzycznych i w uznanych salach koncertowych całego świata. Prowadzi również regularnie kursy mistrzowskie gry na daf.

Występował z wieloma uznanymi artystami i zespołami w Iranie i poza jego granicami. W 2005 roku został wydany w Iranie jego debiutancki album „Shur-e Daf”. Od tamtej pory uczestniczył w szeregu nagrań płytowych znakomitych kompozytorów, wokalistów i instrumentalistów.

Od 2016 roku mieszka na stałe w Warszawie. W 2019 roku założył irańsko-polskie trio perkusyjne o nazwie „Shapol”, które rok później wydało swój pierwszy album.

Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Umiejętności wykonawcze doskonalił również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Należy do grona kilku muzyków w Polsce, grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu koncertujących na rzadkim instrumencie francuskim – akordinie.

Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (m.in.: Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Prezentował muzykę klasyczną, rozrywkową, improwizowaną i world music na szeregu uznanych festiwalach oraz scenach koncertowych (w tym: polskich filharmonii, teatrów i ośrodków kultury, Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej, Zamek Królewski w Warszawie, Sinfonia Varsovia). Nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jako solista-akordeonista współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, nagrywając muzykę kompozytora. Przez 5 sezonów artystycznych wykonywał muzykę na żywo w spektaklu „Tango Piazzolla” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W 2020 r. koncertował ze światowej sławy skrzypkiem – Roby Lakatos, nagrywając m.in. płytę pt. „World Tangos”.

Piotr jest twórcą oraz kierownikiem artystycznym kilkunastu zespołów i projektów muzycznych, w tym m.in.: „Sentido”, „Retro Orchestra”, Warszawski Duet Akordeonowy czy Duet Kopietz & Drozdowska. Na stałe występuje w zespołach „Gang Tango” (czołowy polski zespół wykonujący tanga świata) oraz „Orkiestra Adria” (nawiązująca składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych Warszawy). W 2011 r. nagrał płytę „Retrato” (z tangami argentyńskimi i kompozycjami własnymi), a w 2021 płytę „World of Orient” (w klimacie szeroko pojętej muzyki Orientu). Piotr jest aranżerem wszystkich utworów na obu w/w płytach oraz we wszystkich własnych, autorskich projektach muzycznych. Jako aranżer współpracował również m.in. z: Kayah, Kubą Badachem, Katarzyną Cerekwicką, Anną Karwan, Lalą Czaplicką, Orkiestra Adria, Gang Tango.

Wybitny brazylijski artysta i dyrygent, Jose Maria Florencio powiedział o nim : „…[dzięki twórczości Piotra Kopietza] Polska zaczyna być miejscem, gdzie kompozycje na bandoneon i tango powstają na poziomie co najmniej tak wspaniałym, jak na poziomie samego Astora Piazzolli. Mamy fantastycznego kompozytora…”. Więcej:   https://www.kop-art.art/piotr-kopietz


_______________________________ 

Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.
Wystawa jest dostępna w języku polskim oraz angielskim.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Więcej o wystawie na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Archiwum wydarzeń: