Wydarzenia

Od 06 Lipca 2023 | Godzina: 18:00 Do 30 Września 2023 | Godzina: 17:00 | Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku | wagonownia EKW
Wystawa MHE: Jan Bułhak. Krajobrazy. Warmia, Mazury i Suwalszczyzna 1946-49
Data: 06-07-2023 - 30-09-2023 | Godzina: 18:00
Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku | wagonownia EKW
Organizator: Muzeum Historyczne w Ełku
Bilety: wstęp wolny
2023_BUŁHAK BANNER 2192x1150.jpg

Muzeum Historyczne w Ełku
zaprasza do zwiedzania wystawy ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie
pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza

 

Jan Bułhak

Krajobrazy

Warmia, Mazury i Suwalszczyzna
1946-1949

 

kuratorka: Mariola Balińska
współpraca: Robert Tyska, [Rafał Grabowski]
koordynator: Jakub Knyżewski

 

Prolog

W lipcu 1946 r. Jan Bułhak pojawił się w Olsztynie z zamiarem wykonania fotografii regionu Warmii i Mazur. Wyprawę organizował Mieczysław Orłowicz, autor wielu przedwojennych przewodników krajoznawczych, w tym „Ilustrowanego Przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii”. W rok po zakończeniu II wojny światowej uczestnicy wyprawy fotograficznej przemierzyli kilkaset kilometrów od Elbląga do Suwałk, zapisując na taśmie światłoczułej obrazy miast, wsi, krajobrazów oraz mieszkańców. Wyprawa została powtórzona w 1947 oraz 1949 r. Prace z pierwszych podróży można było oglądać na objazdowej wystawie „Piękno Ziem Odzyskanych w Fotografii”, która odwiedziła kolejno 17 miast w Polsce, zobaczyło ją przeszło 100 tysięcy osób. Do dziś zachowało się około tysiąc zdjęć Jana Bułhaka z Warmii i Mazur, Pomorza i Suwalszczyzny. Są to zdjęcia o charakterze dokumentalnym, wykonane ręką jednego z najwybitniejszych artystów fotografików tamtych czasów. Znaczna część tego zbioru nie była publicznie prezentowana. 

Po niemal 80 latach, kiedy na Warmii i Mazurach mieszka już trzecie pokolenie przybyłych w latach 40. XX w. osadników, obrazy te nabrały szczególnego znaczenia. Możemy dzięki nim odbyć podróż w czasie do miejsc, które są tuż obok, za rogiem, w sąsiednim mieście. Jest to również okazja do refleksji, jak zmieniliśmy przestrzeń i czy przestrzeń mogła zmienić nas. Wydaje się niemożliwym, aby otoczenie, architektura i krajobraz nie miały wpływu na ludzi. Z drugiej strony wpływ ludzi na krajobraz jest widocznym znakiem świadczącym o ich kondycji cywilizacyjnej, społecznej i twórczej. Niemal każdego dnia krajobraz wokół nas ulega zmianie, człowiek dopasowuje go do swoich potrzeb.

Robert Tyska

 

WYSTAWĘ MOŻNA ZWIEDZAĆ:

od 6 lipca (wernisaż w trakcie VII Forum Otwartego Regionalizmu) do 30września  2023 roku
od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-16.30
w wagonowni EKW | Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1
wstęp wolny!

Archiwum wydarzeń: