Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 17 Listopada 2023

Światowy Dzień Wcześniaka

17 Listopada 2023, Autor: Joanna Kowalewska

Dzisiaj (17 listopada) obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów dzieci urodzonych przedwcześnie oraz trudności z jakimi borykają się ich rodzice oraz bliscy. Solidaryzując się z wcześniakami i ich rodzicami urzędnicy miejskiego ratusza ubrali się dzisiaj na fioletowo.

Celem Światowego Dnia Wcześniaka obchodzonego 17 listopada jest zwiększenie świadomości o przedwczesnych porodach oraz problemach przedwcześnie urodzonych dzieci i ich rodzin. Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest kolor fioletowy, który jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością oraz malutka skarpetka, powieszona obok dziewięciu większych.

Oddział Neonatologiczny w Szpitalu Pro-Medica Sp. z .o.o.

Oddział Neonatologiczny w Ełku jest niedużym, lecz prężnie działającym Oddziałem II stopnia referencyjności, to znaczy, że w razie potrzeby na Oddziale są możliwości personalne i lokalowe, aby po porodzie do 2 miesięcy przed czasem (od 32 tygodnia ciąży) lub później dziecko mogło zostać na Oddziale z mamą zamiast jechać do innego miasta.

W Oddziale rodzą się dzieci zdrowe, ale także i wcześniaki oraz dzieci z ciąż powikłanych.

Zwracana jest szczególna uwaga na spełnianie standardu opieki okołoporodowej, między innymi na kontakt matki i dziecka po porodzie – kontakt nieprzerwany tzw. „kangurowanie”; co zostało uhonorowane przez fundację „Maluchy na brzuchy” złotym medalem (ranking opublikowany 01.09.2023). Według fundacji Rodzić Po Ludzku ełcki Oddział Neonatologiczny jest jednym z 3 najlepiej ocenianych oddziałów w całym województwie Warmińsko – Mazurskim.

Oddział szczyci się również prowadzeniem szerokiej, nowoczesnej diagnostyki, w tym USG przezciemiączkowego, USG płuc, jamy brzusznej czy echo serca, dzięki czemu najmłodsi mieszkańcy naszego miasta i okolic często nie muszą być narażani na promienie rentgenowskie.

Każdej chętnej mamie zapewnione jest wsparcie Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. 

Prowadzona jest także Poradnia Neonatologiczna, w której obserwuje się rozwój pacjentów Oddziału w pierwszych 3 latach życia. Dla wcześniaków prowadzony jest program lekowy, dzięki któremu dzieci mogą uniknąć zakażenia groźnym wirusem RSV, mogącym powodować ciężkie zaburzenia oddychania.

O działalności Oddziału można przeczytać na stronie na Facebooku „Rodzę w Ełku”, Instagram „Porodówka Ełk”.

Kategorie aktualnośći: